Այսօր՝ դեկտեմբերի 17-ին Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Կարինե Ղազինյանն ընդունել է Հունգարիայի Արեւելյան գործընկերության գծով հատուկ հանձնարարություններով դեսպան դոկտոր Յանոս Տերենյիին եւ Հայաստանում Հունգարիայի դեսպան Գաբոր Շագիին (նստավայրը` Թբիլիսի):
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ դեսպան Տերենյին ներկայացրել է ԵՄ-ում հունգարական նախագահության առաջնայնությունները` 2011թ. հունվարից Հունգարիայի` վեց ամսով ստանձնում է ԵՄ նախագահությունը ստանձնելու համատեքստում: Հունգարական կողմը շեշտել է Արեւելյան գործընկերության կարեւորությունը եւ ներկայացրել հունգարական նախագահության մոտեցումները բազմակողմ համագործակցության մի շարք հարցերի առնչությամբ: Կողմերը քննարկել են 2011թ. մայիսին Բուդապեշտում անցկացվելիք Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի օրակարգի վերաբերյալ կողմերի մոտեցումները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցային գործընթացին եւ այդ հարցում գրանցված առաջընթացին: Փոխնախարար Ղազինյանը ներկայացրել է ՀՀ մոտեցումները` շեշտելով Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններն ավելի ընդլայնելու ՀՀ իշխանությունների պատրաստակամությունը:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ համագործակցության առաջնայնություններին` Կարինե Ղազինյանը կարեւորել է ԵՄ երկրների աջակցությունը մուտքի արտոնագրերի ստացման գործընթացի դյուրացման շուրջ քննարկումներում:

On December 17, Armenian Deputy Foreign Minister Karine Ghazinyan received Janos Terenyi, Hungary’s Coordinator for the Eastern Partnership program, and Hungarian Ambassador to Armenia Gabor Shagi (residence in Tbilisi).
Janos Terenyi spoke of priority issues for Hungary during its presidency in the EU which starts in January 2011, RA foreign office press service informed NEWS.am. The Hungarian delegation presented its approaches to the issues related to multilateral cooperation within the Eastern Partnership program. The sides also discussed the agenda of the Eastern Partnership summit to be held in Budapest next May. The officials also touched upon talks on the EU association agreement. Karine Ghazninyan spoke of Armenia’s approaches, stressing authorities’ readiness to expand Armenia-EU relations.
Armenian Deputy FM pointed out EU states’ assistance to discussions on relaxation of visa requirements.