ԵՄ-ն նախատեսում է 25 տոկոսով ավելացնել Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 27-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին՝ ավելավնելով նաեւ, որ հասարակ քաղաքացու համար Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը գուցե ոչ վաղը, բայց մոտ ապագայում զգալի կլինի։
«Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը «Աջակցության միասնական մեխանիզմի» շրջանակներում, ինչպես հայտի էր, կարող է հասնել մինչեւ 170 մլն եվրո։ Սակայն, մենք համոզված ենք, որ կարող ենք անել ավելին»,-նշեց նա։
Սվիտալսկիի փոխանցմամբ, ԵՄ-ն ցանկանում է Հայաստանի հետ կիսել օրենքի գերակայության, ժողովրդավարության եւ լավ կառավարման ոլորտում ունեցած փորձը։ «Հայաստանի համար տնտեսական օգուտը կարող է ավելին լինել, քան սպասվում է։ Բավական է հիշել, որ այն ժամանակ, երբ շատերը կրճատում էին Հայաստանին տրամադրվող օգնությունն ու կատարվող ներդրումները, ԵՄ-ն ավելացնում էր եւ հիմա հանդիսանում է Հայաստանի ամենամեծ ֆինանսական դոնորը»,-ընդգծեց նա։

YEREVAN.- The EU plans to increase financial aid to Armenia by 25%, head of the EU delegation in Armenia Piotr Switalski told reporters on Monday, adding at the same time that the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed between Armenia and the European Union will become tangible for an ordinary citizen not tomorrow.
"The financial aid provided to Armenia within the framework of the Single assistance mechanism, as we know, can reach up to 170 million euros. However, we are convinced that we can do more," the ambassador said.
According to Switalski, the EU wants to share its experience with Armenia on the rule of law, democracy and good governance. He noted that now the European Union is the largest financial donor of Armenia.