Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը աջակցել է Սաուդյան Արաբիային զենքի վաճառքի վիճահարույց հարցը, հաղորդում է AFP-ն:
Նրա խոսքով՝ այս գործարքի մեջ ոչ մի անպատշաճ բան չկա, որը ընդդիմությունը համարում է վատ մշակված եւ որի ճակատագիրը դեռեւս պարզ չէ:
Պատասխանելով հարցին, թե հնարավոր է, որ գործարքը չեղյալ հայտարարվի, Ցիպրասը նշել է, որ դա «հունական պետության համար շահավետ համաձայնագիր է»: Նա այդ հարցի առնչությամբ հարձակումները «կեղծիք է անվանել, որի նպատակը հասարակական կարծիքի ապակողմոնորշումն է»՝ ավելացնելով, որ «Նոր ժողովրդավարություն» ընդդիմադիր կուսակցությունը պետք է «ներողություն խնդրի» Պաշտպանության նախարարությունից:
Պաշտպանության նախարարությունը փաստաթուղթ է հրապարակել այն մասին, որ հունիսին նա համաձայնել է հունական կապալառուին, որը հավակնում է Սաուդյան Արաբիային ներկայացնել, վաճառել 66 միլիոն եվրո արժողությամբ 300 հազար տանկային ռումբեր:

Премьер-министр Греции Алексис Ципрас поддержал спорную продажу оружия Саудовской Аравии, передает AFP.
По его словам, нет ничего неподобающего в этой сделке, которую оппозиция считает плохо проработанной и судьба которой все еще неясна.
Отвечая на вопрос, возможно ли, что сделка будет отменена, Ципрас отметил, что это «выгодное соглашения для греческого государства». Он назвал нападки по этому вопросу «фальсификацией, цель которой дезориентировать общественное мнение», добавив, что оппозиционная партия «Новая демократия» должна «извиниться» перед министерством обороны.
Министерство обороны обнародовало документ, подтверждающий, что в июне он согласился продать 300 000 танковых снарядов стоимостью 66 миллионов евро греческому подрядчику, претендующему на то, чтобы представлять Саудовскую Аравию.