Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայտարարել է, թե իրենք գոհ են, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի օրակարգ չմտցվեց Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւը։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ Ահմեդ Դավութղօլուն Ստամբուլում լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում նշել է, թե ԱՄՆ Կոնգրեսում հաղթեց առողջ դատողությունը եւ Թուրքիա-ԱՄՆ, Թուրքիա-Հայաստան հարաբերություններին հարված հասցնող բանաձեւը չընդգրկվեց օրակարգում։
«Արդեն ընտրվել է երկխոսության ճանապարհը։ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամները փորձում էին ճնշում գործադրել Թուրքիայի վրա, որը սխալ քայլ էր»,-նշել է Դավութօղլուն՝ հույս հայտնելով, թե հայկական բանաձեւը այլեւս չի հայտնվի ԱՄՆ Կոնգրեսի օրակարգում։
Նշենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատը գնաց արձակուրդ՝ օրակարգում այդպես էլ չընդգրկելով այս տարվա մարտին ընդունված հայկական թիվ 252 բանաձեւը:

Turkey is pleased with U.S. Congress as it failed to schedule vote on H. Res. 252, the Armenian Genocide Resolution on the agenda, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu said.
The healthy judgment triumphed at U.S. Congress and the resolution damaging Turkey-U.S. relations was not placed on the congressional agenda, Davutoglu told the reporters in Istanbul, Turkish Hurriyet daily reports.
“Members of the House of Representatives tried to exert pressure on Turkey, which will be a wrong step,” Davutoglu said. He expressed hope the Armenian Resolution will not be put on the agenda any longer.
Before recessing for the holiday break, the U.S. House of Representatives adjourned vote on H.Res. 252.