Արգենտինայի Ռոսարիո քաղաքում ծնված եւ մեծացած, վավերագրական ֆիլմերի արտադրությամբ զբաղվող Դեմիրճյանների ընտանիքը Ցեղասպանությունից 102 տարի անց էլ չի մոռանում իր նախնիների պատմությունը եւ մի քանի տարի առաջ ֆիլմ է նկարահանել Եղեռնը վերապրած իրենց պապիկի՝ Կիրակոսի մասին:
«Կիրակոս. մի փրկված երեխայի պատմություն» ֆիլմի նկարահանումները տեղի են ունեցել 2012թ.-ին Հայաստանում եւ Արգենտինայում, ֆիլմի ավելի քան 1000 ցուցադրություններ են տեղի ունեցել, Արգենտինայում միայն այն դիտել են 5 հազար մարդ:
«Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության դեմ հանցագործություն է, որը բաց վերք է առ այսօր: Մեր պապիկը՝ Կիրակոսը, ծնվել է 1908թ. սեպտեմբերի 27-ին Յոզգաթում: 1915թ. ապրիլի 24-ին պապիկս յոթ տարեկան էր… վերջին գիշերն էր, որ նա անցկացրեց ընտանիքի հետ: Իր պապիկի ծնկներին նստած՝ Կիրակոսը զգում էր՝ ինչպես է իր դեմքը թացանում, բայց զարմանում էր՝ ինչու… Տարիներ անց էր միայն հասկանալու, որ իր պապիկի արցունքներն են, որոնք իր վրա էին թափվում… այդ գիշեր նա ականատես եղավ, թե ինչպես են իր ընտանիքին թուրքերը կոտորում, սպանդից փրկվեցին միայն պապիկս, նրա երկու եղբայրներն ու մի քանի զարմիկ, որոնք կարողացան դիմել փախուստի»,- Ցեղասպանությունը վերապրած Կիրակոսի պատմությունն է հիշում թոռնուհին՝ Դելֆինա Դեմիրճյանը:
Անապատով մարդկանց քարավաններով տանելու միակ նպատակը հայերի մահն է եղել: Կիրակոսը մինչեւ կյանքի վերջ հիշել է այդ ամիսների տանջանքների մասին: Մի հիշողություն, սակայն, նրան այդպես էլ հանգիստ չի տվել. մի գիշեր թուրքերը տարել են իր փոքրիկ եղբորը…
«1927թ.-ին 2 մլն 100 հազար հայերից մնաց ընդամենը 77 հազար 435-ը: Հենց այդ տարի պապիկս գալիս է Արգենտինա՝ բերելով իր հիշողությունները եւ հետեւելով զարմիկներին, նորից վերածնվել այստեղ՝ երազելով մի օր վերադառնալ հայրենիք: Այստեղ պապիկս հանդիպել է տատիկիս՝ Ցեղասպանությունը վերապրած հայուհուն, ամուսնացել են, երեք երեխա ունեցել: Նրա 10 թոռներից 3-ը վերադարձանք Հայաստան… 100 տարի անց…»,- ընտանիքի պատմությունը շարունակում է Դելֆինան:
Դեմիրճյանները Ռոսարիոյում ապրող 50 հայ ընտանիքներից մեկն են, կապը Հայաստանի հետ չեն խզում: Դելֆինան քրոջ՝ Ֆլորենսիայի հետ աշխատում է Ռոսարիոյի ազգային համալսարանի հայագիտության ամբիոնում: Նոյեմբերի 6-ին հենց նրանց շնորհիվ Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանը, Երեւանի պետական համալսարանն ու Ռոսարիոյի ազգային համալսարանը համաձայնագիր են կնքել, որով նախատեսվում է առաջիկայում Արգենտինայի անկյուն բացել Երեւանում: Սա հնարավորություն կտա նաեւ, որ Ռոսարիոյից ուսանողներ գան Հայաստան լեզուներ սովորելու, իսկ հայաստանցի դասախոսներն էլ կկարողանան Արգենտինայում վերապատրաստման մեկնել:

The Demirdjians, a family from the city of Rosario, Argentina, are a team of audiovisual producers and documentary film makers, and also the granddaughters of the Armenian Genocide survivors and the third generation of Armenians born in Argentina.
Several years ago they made a film about their grandfather Guiragos titled “GUIRAGOS, A Child Survivor’s Story”.
“This documentary tells the story of our grandfather, and includes a part dedicated to journalist Hrant Dink. It was filmed in Armenia and Argentina. We believe that it is interesting, we have made more than 100 exhibitions of the documentary, and more than 5000 people attended to see it,” granddaughter Delfina Demirdjian said.
“Our grandfather, Guiragos, was born on September 27, 1908 in Yozgat, which was later seized by Turkey during the revolution perpetrated by the Young Turkish military officers. Our grandfather was 7 years old on April 24, 1915. That was the last night he spent with his family. Sitting on his grandfather’s knees, Guiragos felt his face wet, and wondered why.  Years later, he would realize that it was his grandfather’s tears rolling down his long white beard and getting down on his own face. That night he saw how his entire family was slaughtered. Only our grandfather, two of his brothers and some cousins, were able to escape,” she said.
Days later, Guiragos was caught and deported to Aleppo, to the Syrian desert with his two brothers and cousins. The caravans’ final destination was death. In the following months, the Turks carried out the plan of forced mass deportation to the Syrian Desert.
“Besides surviving death, our grandfather had to endure the death marches, and in those subhuman conditions, he faced horror over and over again. One night, they took his little brother away, who was sleeping in the tent, by his side. That would torment him for the rest of his life.”
In 1927, only 77,435 out of 2,100,000 Armenians remained alive. Guiragos was 19 when he came to Argentina where our grandfather met Assanna, another survivor from the genocide. They got married and had three children.
“We are three of his ten grandchildren, who went back to Armenia… 100 years later…,” Delfina emphasized.
The Demirdjians are one of 50 families living in Rosario. Thanks to their efforts, Yerevan State University (YSU) and Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences signed an agreement with the National University of Rosario (UNR - Argentina) to open an Argentinean corner in Yerevan. The institutions will begin to work with proposals such as a student exchange with the YSU.