Հարավային Կորեան եւ Հյուսիսային Կորեան հաջորդ շաբաթ բարձր մակարդակով բանակցություններ կանցկացնեն: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հարավային Կորեայի ազգային միավորման նախարարությունը:
Ճեպազրույցի ժամանակ գերատեսչության ներկայացուցիչ Պեկ Թհե Հոն հայտնել է, որ ավելի վաղ Փհենյանը հայրենիքի խաղաղ միավորման կոմիտեի նախագահ Լի Սոն Կվոնի անունից հեռագիր է ուղարկել, որ հունվարի 9-ին իր պատվիրակությանը բանակցությունների կուղարկի, որոնք կանցկացվեն ապառազմականացված գոտու Փհանմունջոմ բանակցային կետում:
Բանակցությունների հիմնական հարցը երկկողմ հարաբերություններն են՝ ներառյալ համագործակցությունը Փհենչհանում Օլիմպիական խաղերի նախապատրաստման գործում: Համաձայնության հասնելու դեպքում 2 կողմերն այն կքննարկեն Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի հետ:
Վերջին անգամ Հյուսիսային Կորեայի եւ Հարավային Կորեայի միջեւ բարձր մակարդակի բանակցություններ անցկացվել են 2015 թվականի դեկտեմբերին:
Նախօրեին Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը հրամայել էր բացել Փհենյանի եւ Սեուլի միջեւ երկար ժամանակ չգործող «թեժ գիծը»: Նույն օրը 2 երկրների ներկայացուցիչները կապի վերականգնված խողովակով հեռախոսային բանակցություն են վարել:

Южная Корея и КНДР проведут переговоры на высшем уровне на следующей неделе, как сообщает РИА Новости об этом объявило министерство по делам национального объединения Республики Корея.
Как сообщил на брифинге представитель ведомства Пэк Тхэ Хён, ранее Пхеньян направил от имени председателя Комитета по мирному объединению родины Ли Сон Квона телефонограмму о том, что пошлет 9 января свою делегацию на переговоры, которые пройдут в южной части демилитаризованной зоны в пункте переговоров Пханмунджом.
Основными вопросами переговоров станут двусторонние отношения, включая сотрудничество при подготовке к Олимпийским играм в Пхенчхане. В случае достижения договоренности обе стороны должны будут обсудить их с Международным олимпийским комитетом.
В последний раз переговоры на высоком уровне между КНДР и Южной Кореей проводились в декабре 2015 года.
Накануне лидер КНДР Ким Чен Ын отдал приказ открыть не действовавшую долгое время «горячую линию» между Пхеньяном и Сеулом. В тот же день представители КНДР и Республики Корея провели первый телефонный разговор по восстановленному каналу связи.