Հունվարի 20-ին տեղի է ունեցել Հայ Ազգային Կոնգրեսի վարչության նիստ, որի օրակարգում են եղել 1988թ․ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակին և 2008թ․մարտի 1-ի ոճրագործության 10-րդ տարելիցին նվիրված զանգվածային միջոցառումների կազմակերպման հարցերը։
ՀԱԿ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վարչությունը որոշել է․
1․ 2018թ․ փետրվարի 20-ին Ազատության հրապարակում կազմակերպել ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարք, այդ թվում՝ շարժման մասնակիցների ելույթներ, ֆոտոցուցահանդես, կինոֆիլմերի դիտում, շարժման պատմությանը նվիրված գրքի ներկայացում։
2․ Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության հետ համատեղ 2018թ․-ի մարտի 1-ին Ազատության հրապարակից կազմակերպել մարտի 1-ի զոհերի հիշատակի և պետական ահաբեկչության ու բռնաճնշումների դեմ բողոքի երթ։

Правление Армянского национального конгресса (АНК) 20 января провело заседание по повестке дня мероприятий, посвященных 30-летию Карабахского движения, начавшегося в 1988 году, и годовщине 10-летия трагических событий 1 марта 2008 года. Об этом Новости Армении - NEWS.am сообщили в пресс-службе Армянского национального конгресса.
В ходе заседания было принято решение 20 февраля, на Площади Свободы, организовать ряд мероприятий, посвященных 30-летию Карабахского движения, включая выступления участников движения, фотовыставку, показ фильмов и презентовать книгу, посвященную этим историческим событиям.
Кроме того, совместно с Народной партией Армении, 1 марта планируется организовать марш протеста, посвященный памяти жертв трагических событий первого марта 2008 года, и направленный против государственного террора и репрессий.