Թայվանի ոստիկանությունն անցած հանգստյան օրերին Հաոսյուն քաղաքի նավահանգստում անցկացրած շուրջկալի ընթացքում ձկնորսական նավերից մեկից առգրավել է 1289 կգ կետամին, ինչը կղզու պատմության մեջ թմրանյութի ամենախոշոր խմբաքանակն է: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է քաղաքի դատախազության կայքում:
Թմրանյութերի դեմ պայքարի բաժնի աշխատակիցները նավահանգստում մի քանի շաբաթ հետաքննություն են անցկացրել եւ հետեւել, երբ տեղեկություն են ստացել, որ խոշոր թմրասինդիկատը սկսել է Հաոսյունի նավահանգստով Թայվան թմրանյութեր առաքել:
Sheng Li Man անունով նավին, որի մեջ հայտնաբերվել են արգելված նյութերը, ոստիկանությունը հետեւում էր դեռեւս հունվարից, քանի որ այն չափազանց հազվադեպ էր օգտագոծվում ձկնորսության համար: Անցած հանգստյան օրերին նավը ծով է դուրս եկել, իսկ ավելի ուշ հայտնել մարջանային կղզի Սյաոլյուցյուի մոտ խափանվելու մասին, որին օգնության է մեկնել երկրորդ նավը: Ոստիկանությունը 2 նավն էլ խուզարկել է նավահանգիստ վերադառնալուց հետո:
Իրավապահ մարմինների աշխատակիցները Sheng Li Man-ում խուզարկության ընթացքում հայտնաբերել են 126 սեւ պոլիէթիլենե փաթեթ, որոնք թաքցված էին նավի սառցախցիկի տակ: Ոստիկանության նախնական հաշվարկներով՝ խմբաքանակի արժեքը կազմում է մոտ 102 մլն դոլար:
Նավի կապիտանը ձերբակալված է, իսկ ինդոնեզական անձնագրերով 5 ձկնորսները ուղարվել են այն գործակալություն, որը նրանց աշխատանքի էր վերցրել, որտեղ նրանք ներկայումս հսկողության տակ են:

Полиция Тайваня в ходе рейда в минувшие выходные изъяла на одной из рыбацких лодок в порту города Гаосюн 1289 килограммов кетамина  — крупнейшую в истории острова партию наркотиков, сообщается на сайте городской прокуратуры, передает РИА Новости.
Сотрудники отдела по борьбе с наркотиками несколько недель вели расследование и наблюдение за портом после того, как к ним поступила информация о том, что крупный наркосиндикат начал поставлять наркотики на Тайвань через порт города Гаосюн.
Судно под названием Sheng Li Man, на котором были обнаружены запрещенные вещества, было под наблюдением полиции еще с января, так как оно крайне редко использовалось для ловли рыбы. В минувшие выходные судно вышло в море и позже сообщило о поломке возле кораллового острова Сяолюцю, тогда второе судно было направлено ему на помощь. Полиция обыскала обе лодки по возвращению в порт.
Сотрудники правоохранительных органов в ходе обыска обнаружили на Sheng Li Man 126 черных полиэтиленовых пакетов, спрятанных под холодильной камерой судна. По предварительным подсчетам полиции, стоимость партии составляет около 102 миллионов долларов.
Капитан судна по фамилии Чэнь задержан, а пять рыбаков с индонезийскими паспортами были направлены в агентство, которое их нанимало, где в настоящий момент они находятся под стражей.