ԱԺ պետաիրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովին չի բավարարել ամանորյա տոների կրճատման վերաբերյալ օրինագծի շուրջ կառավարության ներկայացուցիչի փաստարկները եւ ներկայացված հիմնավորումները։ Օրինագիծը ուղարկվել է լրամշակման։
Ապրիլի 3-ին՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նիստին «ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծի շուրջ բուռն քննարկումներ են ծավալվել։ Համաձայն կառավարության կողմից նախաձեռնած օրինագծի՝ առաջարկվում է չեղարկել նախածննդյան տոները՝ հունվարի 3–ը, 4–ը եւ 5–ը հայտարարելով աշխատանքային օրեր։
Օրինագիծը պատգամավորների քննարկման է ներկայացրել ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Թադեւոս Ավետիսյանը։ Նա իր ելույթը սկսել է լեզվաբան Հրաչյա Աճառյանի խոսքերով, որ «տոնը» հայկական բառ է եւ նշանակում հանրային ելույթ՝ հանդիսավոր օր։ Միաժամանակ պաշտոնյան հավելել է, որ հնում «տոն» էին անվանում զոհերին, որոնք նախատեսված էին աստվածների համար, որի դերում հանդես էր գալիս զոհաբերվող կենդանին։
«Ժամանակի հետ տոների իմաստը փոխվել է եւ, ըստ էության, դարձել է հանդիսավոր օր, որը տոնվում է ինչ–որ նշանավոր իրադարձության կամ տոնի առթիվ»,–ասել է Ավետիսյանը։
Դրա հետ մեկտեղ փոխնախարարը նշել է, որ ազգային են կոչվում այն տոները, որոնք հայտնվել են վաղ անցյալում։ Այս օրինագծի ընդունումը, նրա խոսքով, պայմանավորված է օրացույցում միայն ազգային տոները թողնելու ցանկությամբ, օրինակ՝ Նոր տարին, որը նա հայկական ավանդական տոն է կոչել։ Այն նկատառմանը, որ հին ժամանակներում Նոր տարին չեն տոնել հունվարի 1-ին, կամ մարտի 8-ին Կանանց միջազգային տոնը ազգային ավանդական տոն չէ, նա լռել է։
Նախածննդյան տոները ոչ աշխատանքային հանդիսանալը նպատակահարմար չէ նաեւ սոցիալ-տնտեսական տեսանկյունից, իսկ այս օրինագծի ընդունումը նպատակաուղղված է պետության սոցիալ–տնտեսական եւ ֆինանսական համակարգի նորմալ կենսագործունեության ապահովմանը։
Փոխնախարարի ելույթը եւ ներկայացված հիմնավորումները առաջ բերեցին ոչ միայն ԱԺ փոխխոսնակ Արփինե Հովհաննիսյանի, այլ նաեւ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանի տարակուսանքը, որը օրինագիծը դպրոցական շարադրություն անվանեց. «Ես չեմ հասկանում, թե ինչու ենք մենք որպես հիմնավորում ներկայացնում, որ այս նախագծի ընդունումը միտված է երկրի սոցիալ-տնտեսական եւ ֆինանսական համակարգերի նորմալ կենսագործունեության ապահովմանը: Ի՞նչ կապ ունեն այդ երեք արձակուրդային օրերը սոցիալ-տնտեսական եւ ֆինանսական համակարգերի կենսագործունեության ապահովման հետ: Ես կարծում եմ, որ որեւէ կապ չունեն»,- ասել է պատգամավորը:
Ի վերջո, մշտական հանձնաժողովը առաջարկել է հետաձգել օրինագծի քննարկումը եւ կրկին քննարկել դրա լրամշակումից հետո։

Постоянную Комиссию по государственно-правовым вопросам и правам человека парламента не убедили доводы представителя Правительства Армении и представленное обоснование к нашумевшему законопроекту о сокращении новогодних праздников, и он был отправлен на доработку.
На заседании профильной комиссии парламента в ходе обсуждения законопроекта о внесении изменений в закон «О праздниках и памятных днях Республики Армения» 3 апреля прошли довольно активные прения. По данному законопроекту, инициированному правительством предлагается отменить предрождественские праздники, объявив 3, 4, и 5 января рабочими днями. Нашумевший законопроект представил на рассмотрение депутатов заместитель министра труда и социальных вопросов Тадевос Аветисян. Он начал свою речь с того, что великий лингвист Грачья Ачарян говорил, что «праздник» является родным армянским словом и означает публичное выступление – торжественный день. При этом чиновник добавил, что в далеком прошлом праздником называлась жертва, предназначенная для богов, в роли которой выступало жертвенное животное. «Со временем смысл праздника был сжат, и, по сути, превратился в торжественный день, который празднуется в честь какого-либо примечательного события или праздника», - продолжил Аветисян. Вместе с тем замминистра отметил, что национальными называются те праздники, которые появились еще в глубокой древности. Необходимость принятия данного законопроекта, по его словам, вызвана желанием оставить в календаре только национальные праздники, например Новый год, который назвал традиционно армянским и исходящим из традиций армянского народа. О том, что в древности армяне встречали Новый год отнюдь не в ночь на 1 января, или насколько Международный женский день 8 Марта, оставляемый в праздничном календаре, вытекает из национальных традиций, замминистра умолчал.
Тадевос Аветисян также выразил уверенность, что растягивание новогодних праздников с точки зрения социально-экономического подхода не разумно, а принятие данного законопроекта направлено на обеспечение нормального функционирования социально-экономических и финансовых систем государства.
Данное выступление и представленное обоснование замминистра вызвали недоумение и негодование не только вице-спикера парламента от правящей Республиканской партии Армении Арпине Ованнисян, но и депутата от блока «Царукян» Геворка Петросяна, который назвал законопроект школьным сочинением. «Я не понимаю, как вообще традиционные армянские праздники связаны и влияют на социально-экономическую ситуацию в стране? Как Вы вообще себе это представляете?», - посетовал депутат.
В конечном итоге, профильная комиссия предложила перенести обсуждение данного законопроекта и обсудить его после внесения соответствующих изменений и подготовки нового обоснования.