Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի ղեկավարները կոչ են արել ԱՄՆ-ին խուսափել Եվրամիության դեմ միակողմանի առեւտրային միջոցներ կիրառելուց, հաղորդում է Reuters-ը:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզե Մեյը հեռախոսազրույցի ժամանակ համաձայնության են եկել, որ Եվրամիությունը պետք է իրեն պաշտպանի պատժիչ մաքսատուրքերից միջազգային բազմակողմանի կանոնների շրջանակներում:
«Նրանք համաձայնել են, որ ԱՄՆ-ն չպետք է առեւտրային միջոցներ ձեռնարկի Եվրամիության դեմ, հակառակ դեպքում ԵՄ-ն պետք է պատրաստ լինի պաշտպանել իր շահերը բազմակողմանի առեւտրային կանոնների շրջանակներում»,- նշվում է Գերմանիայի կառավարության մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ Միացյալ Նահանգները մաքսատուրքեր էին սահմանել պողպատի եւ ալյումինի ներմուծման համար, սակայն մինչեւ մայիսի 1-ը ժամանակավորապես դադարեցրել էին դրանց կիրառումը: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետք է որոշում կայացնի՝ արդյոք ԱՄՆ-ն մաքսատուրքեր կկիրառի ԵՄ անդամ պետությունների նկատմամբ:
Գերմանիան, Ֆրանսիան եւ Մեծ Բրիտանիան կոչ են արել ԱՄՆ-ին ձեռնպահ մնալ մետաղների համար մաքսատուրքերի սահմանումից

Лидеры Германии, Франции и Великобритании призвали США избегать введения односторонних торговых мер против Европейского Союза, сообщает Reuters.
Канцлер ФРГ Ангела Меркель, президент Франции Эммануэль Макрон и премьер-министр Британии Тереза Май в ходе телефонной беседы достигли договоренности, что Европейский союз должен защитить себя от любых карательных пошлин США в рамках международных многосторонних правил.
«Они согласились в том, что Соединенные Штаты не должны принимать торговых мер против Европейского союза, в противном случае ЕС должен быть готов отстаивать свои интересы в рамках многосторонних торговых правил», - говорится в заявлении представителя правительства Германии.
Соединенные Штаты ввели таможенные пошлины на импорт стали и алюминия, но предоставили временную отсрокчу свобождение до 1 мая странам ЕС. Президент Дональд Трамп должен принять решение, будут ли США применять пошлины в отношении стран ЕС.