Ալբանիա կատարած այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 19-ին հանդիպել է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում Հունաստանի պատվիրակության ղեկավար Կոնստանտինոս Մորֆիդիսի հետ:
Էդուարդ Շարմազանովն անդրադարձել է հայ եւ հույն ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամությանը, ընդհանուր պատմական անցյալին: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ առկա հարաբերությունների ամրապնդումն ու համագործակցության ոլորտների ընդլայնումը:
Անդրադառնալով միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանական պատվիրակությունների համագործակցությանը՝ կողմերը կարեւորել են միմյանց աջակցելու անհրաժեշտությունը:
Խոսելով Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ Հունաստանի խորհրդարանն այն կվավերացնի հնարավորինս սեղմ ժամկետում:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին՝ ԱԺ փոխնախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հունաստանին՝ Ցեղասպանությունների ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն սահմանող օրինագիծ ընդունելու համար: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի խորհրդարանն իր հերթին ընդունել է «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1915-1923 թվականներին իրականացված հույների եւ ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» ԱԺ հայտարարություն, որի համահեղինակն է նաեւ ինքը:
«Հայերը եւ հույները ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդներ են: Թուրքիայի ապակառուցողական ու ժխտողական քաղաքականությունը մտահոգիչ է ու դատապարտելի»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովում տեղի ունեցած իրադարձություններին: Նա վստահություն է հայտնել, որ ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում լավագույն թեկնածուն անդամ պետությունների հետ որեւէ կոնֆլիկտ չունեցող եւ ժողովրդավարական արժեքների մեծ ավանդույթ ունեցող պետության ներկայացուցիչը պետք է լինի: ԱԺ փոխնախագահի համոզմամբ՝ գլխավոր քարտուղարի կարեւորագույն հատկանիշներից մեկը պետք է լինի անկողմնակալությունը, ինչը պետք է հաշվի առնվի ընտրությունների անցկացման գործընթացում:

Within the framework of his visit to Albania, National Assembly (NA) of Armenia Vice Chairman Eduard Sharmazanov, who also heads the NA Armenia-Greece parliamentary friendship group, on Tuesday met with Konstantinos Morfidis, head of the Greek delegation to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation.
Sharmazanov reflected on the friendship and shared history of the Armenian and Greek peoples, and he underscored the need for strengthening Armenia-Greece relations and expanding the domains of their cooperation.
Touching upon cooperation between the parliamentary delegations of the two countries, the interlocutors highlighted the need to assist one another within international organizations.
Separately, Sharmazanov expressed the hope that the Greek parliament will ratify, as soon as possible, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement which Armenia and the European Union have signed.
And speaking on the process of international recognition of Armenian Genocide, the NA deputy speaker thanked Greece for passing a bill that criminalizes the denial of genocides. He added that the Armenian legislature, for its part, has adopted a statement that condemns the Greeks’ and the Assyrians’ genocide by the Ottoman Turks, from 1915 to 1923.
“Armenians and Greeks are peoples who have survived genocide,” Eduard Sharmazanov noted. “The destructive and [genocide] denialist policy of Turkey is worrisome and reprehensible.”