Թուրքիայում կայացած ընտրություններում նախագահի թեկնածուներին ԶԼՄ-ներում իրենց քարոզարշավներն իրականացնելու համար հավասար պայմաններ չեն տրամադրվել, միջազգային դիտորդները չեն ստացել անհրաժեշտ ողջ տեղեկատվությունը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ընտրողների մասնակցությունը մենք որպես դրական պահ ենք գնահատում, այդպիսով նրանք քաղաքացիական հասունություն են ցուցաբերել: Սակայն ընտրությունների օրն ընտրական քարոզարշավի միայն մի մասն է, որը սկսվել է այն պահից, երբ հայտարարվել է ընտրությունների մասին: Թեկնածուներին լրատվամիջոցներում իրենց քարոզարշավներն իրականացնելու համար հավասար պայմաններ չեն տրամադրվել… Եղել են դեպքեր, երբ քվեաթերթիկներն առանց կնիքի են հաշվել, ընտրատեղամասերում ոստիկանների մեծ թվաքանակը եւս բացասական կողմ է»,- ասել է ընտրություններին ԵԽԽՎ առաքելության ներկայացուցիչ Օլենա Սոտնիկը:
«Չնայած ընտրությունները լիովին արդար չէին, ընտրողներն իրենց ընտրությունը գիտակցաբար կատարելու հնարավորություն ունեին: Մենք բազմաթիվ հանդիպումներ ենք անցկացրել հասարակական կազմակերպությունների հետ: Մենք սպասում էինք, որ մեզ ավելի շատ կօգնեն եւ տեղեկատվություն կտրամադրեն: Մի քանի տեղամասերի տեղափոխումն եւ միացումը խոչընդոտել են մի շարք ընտրողների քվեարկությանը: Մենք քննադատորեն ենք գնահատում նաեւ այն փաստը, որ ընտրությունների ընթացքում գործել է արտակարգ դրության ռեժիմը»,- ասել է ԵԱՀԿ հատուկ համակարգող Իգնասիո Սանչես Ամորը:

Presidential candidates in Turkey were not given equal access to the media, while  international observers did not receive all the information needed, OSCE said in a statement.
“Our delegation welcomed the high voter turnout, which bears witness to the wish of Turkey’s citizens to express their will and to their awareness of the crucial character of these elections. We noticed a more intrusive presence of the police in polling stations than in previous elections, which contributed, in some cases, to creating a climate of insecurity, and possibly pressure against the electorate and, on occasion, international observers,” said head of the PACE delegation Olena Sotnyk.
“The restrictions we have seen on fundamental freedoms have had an impact on these elections. I hope that Turkey lifts these restrictions as soon as possible. I expected more co-operation from the Turkish authorities on such an important election observation mission, as we always act in good faith and in Turkey’s best interest,” said Special Co-ordinator and Leader of the short-term OSCE observer mission, Ignacio Sanchez Amor.