Ֆրանսիայի էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարար Բյունո Լե Մերը Վաշինգթոնին կոչ է արել հրաժարվել պողպատի եւ ալյումինի մաքսատուրքերից, որոնք համաշխարհային տնտեսության համար սպառնալիք են ստեղծում: Նա այս մասին հայտնել է Բուենոս Այրեսում անցկացվող «Մեծ քսանյակի» համաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած France-Presse-ի հետ հարցազրույցում:
«Այս տնտեսական պատերազմում միայն պարտվողներ կլինեն: Այն կփլուզի աշխատատեղերը եւ տնտեսական աճի վրա կործանարար անդրադարձ կունենա,- զգուշացրել է Լե Մերը: - Մենք ԱՄՆ-ին խելամտության, բազմակողմ կանոնները հաշվի առնելու ու գործընկերներին հարգելու կոչ ենք անում»:
Ֆրանսիացի նախարարը շեշտել է, որ «համաշխարհային առեւտուրը չի կարող հիմնվել ջունգլիների օրենքի վրա»: «Չի կարելի ընդունել այն վիճակը, երբ եվրոպացիները տուժում են Միացյալ Նահանգների մտցրած սակագներից»,- նշել է նա:

Министр экономики и финансов Франции Брюно Ле Мэр призвал Вашингтон отказаться от пошлин на сталь и алюминий, которые создают угрозу для мировой экономики.Соответствующую позицию он изложил в интервью агентству France-Presse на полях форума Группы двадцати, проходящего в Буэнос-Айресе,  передает ТАСС .
«В этой торговой войне будут только проигравшие, - предупредил министр. - Она разрушит рабочие места и пагубно отразится на экономическом росте». «Мы призываем США к разуму, соблюдению многосторонних правил и уважению партнеров», - сказал Ле Мэр.
Французский министр подчеркнул, что «мировая торговля не может основываться на законе джунглей». «Нельзя принять ситуацию, когда европейцы страдают от торговых тарифов, введенных Соединенными Штатами», - отметил Ле Мэр.