Փանիկի միջադեպը «մամուլի հերթական պղպջակն» է, եւ ոչ մի առանձնահատուկ բան տեղի չի ունեցել: Հուլիսի 23-ին մամուլի ասուլիսում այսպիսի կարծիք հայտնեց «Կովկաս ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Ըստ նրա՝ այն, ինչ քննարկվում է ռուսական ռազմաբազայի վերաբերյալ, ավելի շուտ ներքին հայկական բանավեճ է, որը միշտ եղել է ու կլինի, եւ կապված է հայ-ռուսական հարաբերությունների կարգավորման հարցի հետ:
«Հայաստանում մարդկանց շերտեր կան՝ համացանցում, լրագրողական հանրույթում, եւ որոշ վերլուծաբաններ, որոնք այնքան էլ գոհ չեն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մակարդակով: Այն, որ Ռուսաստանը Ադրբեջանին զենք է վաճառում, խնդիրներ է ստեղծում բազայի հետ եւ այլն: Եվ յուրաքանչյուր նման իրադարձություն, նույնիսկ փոքր մասշտաբի, մամուլի պղպջակ է առաջացնում»,- պարզաբանեց Իսկանդարյանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 17-ին Փանիկ գյուղի բնակիչները կրակոցների եւ պայթյունների ձայն էին լսել: Որոշ ժամանակ անց պարզվել էր, որ կրակոցների հեղինակները Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողներ են: 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի հրամանատար, ռուս գնդապետ Վլադիմիր Էլկանովը ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին ներկայացրել է միջադեպի մանրամասները: Նրա խոսքով՝ հայկական կողմի հետ համաձայնեցված միջոցառումն ընդգրկվել էր 2018 թվականի բազայի ռազմական պատրաստվածության ծրագրում: Նշվել է նաեւ, որ հրամանատարությունը սահմանված կարգով տեղեկացրել է լիազորված մարմիններին: Սակայն, հաշվի առնելով, որ զորավարժությունների անցկացման վայրի ընտրության ժամանակ հաշվի չեն առնվել այն հանգամանքները, որոնք անհանգստություն են պատճառել տեղի բնակչությանը, ռուսական կողմը պաշտոնական ներողություն է հայտնել եւ հավաստիացրել է, որ այսուհետ ավելի հետեւողական կլինի բազայից դուրս անցկացվող միջոցառումների պլանավորման եւ իրազեկման հարցերում:

Инцидент в селе Паник Ширакской области Армении – очередной «медийный пузырь», и ничего особенного не произошло. Такое мнение в ходе пресс-конференции 23 июля высказал директор Института Кавказ Александр Искандарян.
По его словам, то, что обсуждается относительно российской военной базы, является скорее внутренним армянским дискурсом, который всегда был и будет, и связан с вопросом регулирования армяно-российских отношений.
«В Армении есть слой людей: в социальных сетях, в журналистском сообществе, и некоторые аналитики, которые не очень то довольны уровнем отношений с Россией. Тем, что Россия продает оружие Азербайджану, создает проблемы с базой и так далее. И каждое такое событие, даже в малых масштабах, вызывает медийный пузурь», - пояснил Искандарян.
Напомним, что жители села Паник 17 июля услышали звуки выстрелов и взрывов. Спустя время выяснилось, что стреляли военнослужащие 102-ой российской военной базы в Гюмри. Командующий 102-ой российской базой, полковник Владимир Елканов представил министру обороны Армении Давиду Тонояну подробности инцидента. По его словам, согласованное с армянской стороной мероприятие было включено в программу боевой готовности базы на 2018 год. Также было отмечено, что командование в установленном порядке проинформировало уполномоченные органы. Однако принимая во внимание, что при выборе места проведения учений не были учтены обстоятельства, которые причинили беспокойство местному населению, российская сторона принесла официальные извинения и заверила, что впредь будет более последовательна в вопросах планирования и осведомления мероприятий, проводимых за пределами базы.