Ռուսաստանում ուժեր են հայտնվել, որոնք իրենց պարտքն են համարել Փանիկ գյուղի միջադեպն օգտագործել հայկական կողմին սադրանքների մեջ մեղադրելու համար: Այս մասին հուլիսի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ազգային ինքնորոշում միավորման ղեկավար Պարույր Հայրիկյանը:
Նրա խոսքով՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բավական զուսպ արձագանքեց տեղի ունեցածին, եւ ռուսական կողմին հայ վարչապետի դիրքորոշումը չի բավարարել, քանի որ նրանից սպասում են իրենց շահերին լիակատար հպատակություն:
«Այս բացահայտումը տեղի է ունեցել այդ բոլոր հանգամանքների պարագայում: Հասկացող մարդիկ եզրակացություններ կանեն, իսկ չհասկացողները կշարունակեն ցույց տալ, որ չեն հասկանում: Դա նրանց իրավունքն է»,- պարզաբանեց Հայրիկյանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 17-ին Փանիկ գյուղի բնակիչները կրակոցների եւ պայթյունների ձայն էին լսել: Որոշ ժամանակ անց պարզվել էր, որ կրակոցների հեղինակները Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողներ են: 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի հրամանատար, ռուս գնդապետ Վլադիմիր Էլկանովը ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին ներկայացրել է միջադեպի մանրամասները: Նրա խոսքով՝ հայկական կողմի հետ համաձայնեցված միջոցառումն ընդգրկվել էր 2018 թվականի բազայի ռազմական պատրաստվածության ծրագրում: Նշվել է նաեւ, որ հրամանատարությունը սահմանված կարգով տեղեկացրել է լիազորված մարմիններին: Սակայն, հաշվի առնելով, որ զորավարժությունների անցկացման վայրի ընտրության ժամանակ հաշվի չեն առնվել այն հանգամանքները, որոնք անհանգստություն են պատճառել տեղի բնակչությանը, ռուսական կողմը պաշտոնական ներողություն է հայտնել եւ հավաստիացրել է, որ այսուհետ ավելի հետեւողական կլինի բազայից դուրս անցկացվող միջոցառումների պլանավորման եւ իրազեկման հարցերում:

В России появились силы, которые посчитали своим долгом использовать инцидент в селе Паник Ширакской области Армении для обвинении армянской стороны в провокации. Об этом на встрече с журналистами 23 июля заявил глава Союза «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян.
По его словам, премьер-министр Армении Никол Пашинян  довольно сдержанно отреагировал на произошедшее, и российскую сторону позиция армянского премьера не устроила, так как они ожидают от него полного повиновения их интересам.
«Это разоблачение произошло при всех этих обстоятельствах. Понимающие люди сделают выводы, а непонимающие продолжат делать вид, что не понимают. Это их право», - пояснил Айрикян.
Напомним, что жители села Паник 17 июля услышали звуки выстрелов и взрывов. Спустя время выяснилось, что стреляли  военнослужащие 102-ой российской военной базы в Гюмри. Командующий 102-ой российской базой, полковник Владимир Елканов представил министру обороны Армении Давиду Тонояну подробности инцидента. По его словам,  согласованное с армянской стороной мероприятие было включено в программу боевой готовности базы на 2018 год. Также было отмечено, что командование в установленном порядке проинформировало уполномоченные органы. Однако принимая во внимание, что при выборе места проведения учений не были учтены обстоятельства, которые причинили беспокойство местному населению, российская сторона принесла официальные извинения и заверила, что впредь будет более последовательна в вопросах планирования и осведомления мероприятий, проводимых за пределами базы.