Կանադան մտադիր է շարունակել Սաուդյան Արաբիայի հետ երկխոսությունը, չնայած 2 երկրների հարաբերություններում զարգացող ճգնաժամին: Այս մասին հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն, հայտնում է CBC-ն:
«Մենք շարունակում ենք Սաուդյան Արաբիայի կառավարության հետ փոխգործակցել դիվանագիտական եւ քաղաքական մակարդակում»,- ասել է նա:
Թրյուդոն, սակայն, նշել է, որ Կանադան հետագայում եւս վճռական դիրքորոշում կգրավի մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում:
Ավելի վաղ Սաուդյան Արաբիայի ԱԳՆ-ն Էր Ռիադում Կանադայի դեսպանին անցանկալի անձ էր հայտարարել, ինչպես նաեւ Օտտավայից հետ էր կանչել իր դեսպանին:
Թագավորությունը նաեւ հայտարարել էր, որ սառեցնում է կանադական կողմի հետ բոլոր նոր առեւտրային եւ ներդրումային գործարքները եւ դադարեցնում բոլոր բժշկական ծրագրերը:

Canada intends to continue the dialogue with Saudi Arabia, amid dispute between countries, said Canadian Prime Minister Justin Trudeau.
“We continue to engage diplomatically and politically with the government of Saudi Arabia [but] Canada will always speak strongly in private and in public on questions of human rights. People around the world expect that kind of leadership from Canada. We will remain firm,” CBC reported quoting Trudeau.
Earlier, Saudi Arabian Foreign Ministry declared the Canadian ambassador persona non grata, and also recalled its ambassador from Ottawa.
The kingdom the freezing of all new trade and investment deals with the Canadian side and stopping all medical programs.