Չինաստանից ԱՄՆ ներկրվող ապրանքների համար 25 տոկոս մաքսատուրքերը, որոնց ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 16 մլրդ դոլար, կսահմանվեն հինգշաբթի՝ օգոստոսի 23-ին։ Առեւտրային բանակցություններում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերի աշխատակազմից հայտնել են, որ ցուցակում կներառվի 279 անուն չինական ապրանք, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
Հիշեցնենք, որ մաքսատուրքերի առաջին մասը, որի ներքո են հայտնվել 34 մլրդ դոլարի չափով ապրանքներ, սահմանվել էր հուլիսի 6-ին։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ այդ որոշումը կապված է չինական ընկերությունների կողմից ամերիկյան մասնավոր սեփականության եւ տեխնոլոգիաների անօրինական յուրացման հետ, ինչպես նաեւ Պեկինի կողմից կիրառվող անարդար առեւտրային պրակտիկայի հետ։
Ապրանքների ցուցակում, որոնց դիմաց վճարներ կգանձվեն, կներառվեն «Արտադրված է Չինաստանում 2025» գիտատեխնիակական զարգացման ծրագրի շրջանակներում արտադրված ապրանքներ։ Լայթհայզերի աշխատակազմից հայտնել են, որ մաքսատուրքերը կվերաբերեն հիմնականում օդատիեզերական արդյունաբերության արտադրանքներին, տեղեկատվական եւ հաղորդակցության տեխնոլոգիաներին, ռոբոտատեխնիկային, արդյունաբերական սարքավորումներին, ավտոմեքենայաշինությանը։

The US introduced on Thursday 25% tariffs on the Chinese goods worth $16 billion.
“At 12.01 a.m. EDT on Thursday, the U.S. began collecting additional 25 percent duties on 279 Chinese import product categories identified by U.S. Trade Representative,” CNBC reported.
The duties introduced on Thursday are the second part of the 25% tariffs announced by Lighthizer for Chinese goods imported from China worth $50 billion. The first part of duties was introduced on July 6.
The US President Donald Trump noted the decision was made amid the illicit appropriation by Chinese enterprises of American intellectual property and technology, as well as the use of unfair trade practices by Beijing.
According to Trump, the new measures of the US administration will help to eliminate the US deficit in bilateral trade with China.