Ադրբեջանական ավիաընկերությունը, որը սերտ կապեր ունի Ադրբեջանի իշխող ընտանիքի հետ, Պենտագոնի հետ խոշոր գործարքի շահառուն է եղել: Սա նոր գլուխ է դառնում երկար սագայում այն մասին, թե ինչպես է ԱՄՆ-ն համագործակցում Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում կոռումպացված կառավարությունների հետ` հանուն Աֆղանստանում ռազմական գործողությունների:
«Silk Way» ադրբեջանական ավիաընկերությունը 10 տարի շարունակ դեպի Աֆղանստան եւ Աֆղանստանից 400 մլն դոլարի ամերիկյան ռազմական տեխնիկայի մատակարարման պայմանագրի շահառուն էր: Դա նրան հաջողվել է 420 մլն դոլար վարկի շնորհիվ, որը առատաձեռն պայմաններով տրամադրել էր ԱՄՆ-ի Արտահանման-Ներմուծման բանկը, ինչը թույլ տվեց ընկերությանը ձեռք բերել երեք 747-8 Boeing բեռնատար ինքնաթիռներ:
Այդպիսին են Կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի (OCCRP) նախագծի հետաքննության արդյունքները:
Silk Way-ի սեփականության կառուցվածքը թափանցիկ չէ, սակայն OCCRP-ն մանրամասն նկարագրել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ընտանիքին տանող ուղիները: 2010 թվականին հետաքննության ընթացքում պարզ է դարձել, որ Ալիեւի դուստրը` Արզու Ալիեւան ավիաընկերության սեփականատերերից մեկն էր:
(Այդ ժամանակ նա 21 տարեկան էր): OCCRP նաեւ պազրել է, որ Silk Way-ի մայր ընկերության (Բրիտանիայի Վիրջինյան կղզիներում հիմնադրված ընկերություն) տնօրենը հայտնի չէ:
Ադրբեջանը երկար տարիներ պնդում էր, որ Հյուսիսային բաշխիչ ցանցի (NDN) շրջանակներում աջակցում է դեպի Աֆղանստան ԱՄՆ-ի ռազմական տարանցման 40 տոկոսին: Ադրբեջանն, անկասկած, որոշակի դերակատարություն է ունեցել NDN-ում:
NDN-ի պատմության մեջ նման դրվագները բազմաթիվ են: Պենտագոնը վառելիքի ահռելի գործարքներ է տրամադրել Ղրղզստանի նախկին նախագահ Կուրմանբեկ Բակիեւի ընտանիքի հետ կապված ընկերություններին՝ այդ երկրում «Մանաս» ավիաբազային մատակարարումներ տրամադրելու համար:
Վաշինգթոնը նաեւ էական աջակցություն է ցուցաբերել Ղրղզստանին, Տաջիկստանին եւ Ուզբեկստանին ռազմական օգնության հարցում NDN-ում այդ երկրների համագործակցության փոխարեն՝ չնայած բազմաթիվ ապացույցների, որ օգնություն ստացող անվտանգության ծառայությունները օգտագործվել են ներքին այլախոհության ճնշման համար:
Դիտորդները երկար ժամանակ քննադատել են Պենտագոնին նրա համար, որ նա չի ասել այն ընկերությունների մասին, որոնց հետ NDN-ի շրջանակներում գործարքներ են կնքվել:
«Silk Way-ը Ադրբեջան-Կենտրոնական Ասիա երթուղու համար կարեւոր գործընկեր էր, որն օգտագործվում էր դեպի Աֆղանստան ոչ մահացու նյութերի մեկ երրորդ մասը առաքելու համար», - ասել է Ադրբեջանում 2010-2011 թվականներին ԱՄՆ-ի դեսպան Մեթյու Բրայզան:
«ԱՄՆ-ի զինված ուժերը արդարացիորեն կենտրոնացել են անհետաձգելի օպերատիվ-լոգիստիկ կարիքների, այլ ոչ թե ժողովրդավարության վրա», - նշել է նա:

Азербайджанская авиакомпания, имеющая тесные связи с правящей семьей Азербайджана, была бенефициаром крупного контракта с Пентагоном. Что стало еще одной главой в длинной саге о том, как США сотрудничают с коррумпированными правительствами на Кавказе и в Центральной Азии ради военных усилий в Афганистане.
Азербайджанская авиакомпания «Silk Way»  в течении 10 лет была бенефициаром контракта на поставку военной техники США в и из Афганистана на сумму  400 миллионов долларов. Ей удалось это благодаря кредиту в $420 млн, который выдал Экспортно-импортного банка США на щедрых условиях, что позволило компании  приобрести три грузовых самолетов Boeing 747 -8. Таковы результаты расследования Проекта по борьбе с организованной преступностью и коррупцией (OCCRP).
Структура собственности Silk Way непрозрачна, но OCCRP подробно  описал нити, которые ведут  к семье президента  Азербайджана Ильхама Алиева. В ходе расследования в 2010 году выяснилось, что дочь Алиева, Арзу Алиева, была одним из владельцев авиакомпании. (В то время ей было 21 год.) OCCRP также установил, что директор материнской компании Silk Way - фирмы, основанной на Британских Виргинских островах, неизвестна - имеет долгую историю управления деловыми интересами семьи Алиевых и ее партнеров.
«Транспортное командование США (подразделение военных, ответственных за военный транспорт) не ответило на вопросы журналистов о том, почему авиакомпании «Silk Way» было разрешено перевозить военные грузы, несмотря на то, что она не раскрыла данные о собственниках -  стандартное требование в таких случаях», - пишет OCCRP.
Азербайджан в течение многих лет утверждал, что содействует 40% военного транзита США в Афганистан в рамках Северной распределительной сети (NDN)․  Азербайджан, безусловно, сыграл определенную роль в NDN, в частности в качестве воздушного хаба через аэропорт в Баку.
История NDN изобилует подобными эпизодами. Пентагон предоставил огромные топливные контракты компаниям, связанным с семьей бывшего президента Кыргызстана Курманбеком Бакиевым, для снабжения авиабазы «Манас» в этой стране. Вашингтон также оказал существенное содействие в военной помощи Кыргызстану, Таджикистану и Узбекистану в обмен на сотрудничество этих стран в NDN, несмотря на многочисленные доказательства того, что службы безопасности, получающие помощь, были известны тем, что использовались для подавления внутреннего инакомыслия. Наблюдатели давно критиковали Пентагон за то, что он не говорил о компаниях, с которыми  заключили контракты в рамках NDN.
«Silk Way был ключевым партнером для маршрута Азербайджан-Центральная Азия, который использовался для того, чтобы доставить треть всех нелетальных материалов [в Афганистан]», - сказал посол США в Азербайджане в 2010-2011 годах Мэтью Брайза. «Вооруженные силы США справедливо сосредоточились на неотложных оперативно-логистических потребностях, а не на демократии», - отметил он.