Թբիլիսիում Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին 17-րդ դարի կտավ է նվիրել: Այս մասին ասվում է գերմանական կառավարության Instagram-ի պաշտոնական էջում տարածված հաղորդագրության մեջ, գրում է «Նովոստի-Գրուզիա»-ն:
Նկարը Բախտաձեն հանձնել է Մերկելի պատվին Մտացմինդա լեռան վրա ռեստորանում կազմակերպված պաշտոնական ընդունելության ժամանակ: Դատելով սոցցանցում արված գրառումից՝ նվերը Մերկելի համար «անսպասելի» էր:
«Երգ ընթրիքի ժամանակ եւ անսպասելի նվեր. Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին 17-րդ դարի կտավ է հանձնել, որը Դրեզդենի թանգարանից կորել էր 1945 թվականի պատերազմի ժամանակ: Ավելի ուշ կտավը հայտնվել էր ԽՍՀՄ-ում, ապա՝ Վրաստանում»,- նշվում է գրառման մեջ:
Գերմանիայի կանցլերի մամուլի ծառայությունը չի նշում, թե որ նկարչին է պատկանում կտավը: Հայտնի չէ նաեւ, թե ում հավաքածուում է մինչ այժմ պահվել աշխատանքը:

Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе в Тбилиси подарил канцлеру Германии Ангеле Меркель художественное полотно XVII века. Об этом говорится в сообщении на официальной странице главы немецкого правительства в инстаграме, пишет «Новости- Грузия».
Картину Бахтадзе передал Меркель на официальном приеме, организованном в честь канцлера ФРГ в ресторане на горе Мтацминда. Судя по подписи к фото в инстаграме, подарок был «неожиданным».
«Песня на ужин и неожиданный подарок: премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе вручил канцлеру Германии Ангеле Меркель полотно XVII века, которое было потеряно из Дрезденского музея в 1945 году во время войны. Позже полотно оказалось в СССР, а затем и в Грузии», — говорится в подписи.
Пресс-служба канцлера ФРГ не уточняет, какому именно художнику принадлежит полотно. Не известно и то в чьей коллекции хранилась картина до последнего времени.