Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն հայտարարել է, որ Եվրամիությունը չի կարողացել նոր որոշումներ ընդունել միգրացիոն քաղաքականության ոլորտում: Այս մասին նա գրել է Facebook-ի իր էջում:
«Իտալիան ստիպված է նշել, որ այսօր Եվրոպան լավ հնարավորություն է կորցրել. միգրացիայի հարցով այն չի կարողացել պատասխանատվության եւ համերաշխության սկզբունքների իրականացման գործում առաջխաղացման հասնել, որոնք անընդհատ հիմնարար են անվանում եվրոպական կարգի համար», - գրել է Կոնտեն:
Նրա խոսքով, Եվրահանձնաժողովի միգրացիոն խնդիրների վերաբերյալ հրատապ նիստի ժամանակ Եվրախորհրդում ընդունված որոշումների իրականացման ուղղությամբ քայլեր չեն ձեռնարկվել:
«Մենք դեռ խոսքերի եւ գործերի միջեւ անհամապատասխանություն ենք նկատում, որը հաճախ վերածվում է կեղծավորության», - ասել է Կոնտեն:

Премьер-министр Италии Джузеппе Конте заявил, что Евросоюз не смог принять новые решения в сфере миграционной политики. Об этом он написал на своей странице в Facebook, передает Европейская правда.
«Италия вынуждена отметить, что сегодня Европа потеряла хорошую возможность: по миграции она не смогла достичь прогресса в выполнении принципов солидарности и ответственности, которые постоянно называются фундаментальными для европейского порядка», - написал Конте.
По его словам, на срочном заседании Еврокомиссии в отношении миграционных проблем, не было сделано никаких шагов по выполнению решений, принятых в ходе Европейского совета.
«Пока мы наблюдаем несоответствие между словами и поступками, которое часто переходит в лицемерие»- заявил Конте.