Աֆրիկյան երկրներից ժամանած միգրանտները, որոնք հինգ օր է գտնվում են Diciotti նավի վրա Քաթանիա քաղաքի նավահանգստում, ափ են իջել։ ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ANSA գործակալությանը, հայտնում է, որ նավը լքել են 137 մարդ։
Գործակալության տվյալներով՝ բոլոր նրանք տեղափոխվել են Մեսինայի իդենտիֆիկացիոն կենտրոն։ Նրանց մեծամասնությունը այնուհետեւ կտեղավորվի եկեղեցական կազմակերպություններում, ինչպես նաեւ կտեղափոխվեն Ալբանիա եւ Իռլանդիա, որոնք նրանց ընդունման համաձայնություն են տվել։ Ավելի վաղ 27 անչափահասների ու 16 չափահասների թույլատրվել էր ափ իջնել, քանի որ նրանց անհապաղ բժշկական օգնություն էր անհրաժեշտ։
Ավելի քան 170 միգրանտ է փրկվել օգոստոսի 15-ին Միջերկրական ծովում եւ տեղափոխվել Diciotti նավ։ Իտալիան սկզբում թույլ չի տվել նավի մուտքը, ապա թույլ տալով մտնել Քաթանիայի նավահանգիստ, թույլ չի տվել ափ իջնել՝ պնդելով, որ միգրանտները բաշխվեն եվրոպական երկրներով։ Եվրոպական երկրների մեծ մասը Հռոմին մերժել են այդ հարցում, իսկ Բրյուսելում արտահերթ հանդիպումը որեւէ արդյունք չի տվել։ Իտալիան սպառնացել է կրճատել ԵՄ բյուջե կատարվող վճարները։

Migrants from African countries, who were on Diciotti board in the port of Catania for five days went ashore, TASS reported referring to ANSA.
According to the source, 137 people left the ship. All of them were transported to the identification center of the Italian city of Messina.
Earlier, 27 juveniles and 16 adults who needed urgent medical help were allowed to go ashore.
As reported earlier, Diciotti sailors brought on board 177 migrants on August 15 who suffered a disaster on a rubber boat in the Maltese territorial waters of the Mediterranean Sea. Valletta did not permit to deliver the rescued migrants to one of the ports of this island state.
After that, Diciotti stayed for five days in the zone of the Italian Lampedusa island, awaiting the decision of Rome, and only on Monday night delivered refugees to Sicily.
However, Salvini did not give permission to land migrants ashore and demanded to find solution of this problem at the European level. On Wednesday evening, for humanitarian reasons, the Italian authorities allowed 27 unaccompanied refugees to land ashore, but the remaining 150 migrants are still on board.