Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նկատմամբ  երկրի քաղաքացիների վստահության մակարդակը օգոստոսին շարունակել է նվազել՝ 2017 թվականի մայիսից հետո, երբ նա դարձել է երկրի ղեկավարը,   հասնելով ամենացածր նշագծին:
Այս մասին են վկայում  օգոստոսի 28-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Harris interactive ծառայության կողմից անցկացված հանրային կարծիքի հետազոտության արդյունքները:
Հետազոտության համաձայն, այս պահին հարցվածների ընդամենը 36 տոկոսն է վստահում Մակրոնին որպես քաղաքական գործչի: Սա 6 տոկոսային կետով պակաս է, քան այս տարվա հուլիսին, նշում են սոցիոլոգները: Ֆրանսիայի նախագահի ժողովրդականության անկումը գրանցվել է բոլոր տարիքային խմբերում:
Առավելագույն անկումը նկատվում է 35 տարեկանից ցածր (մինուս 9 տոկոսային կետ) ֆրանսիացիների շրջանում եւ 54-ից 64 տարեկան տարիքային խմբում (մինուս 8 տոկոսային կետ):
Վարչապետ Էդուարդ Ֆիլիպի վստահության մակարդակը վերջին ամսվա ընթացքում նվազել է 8 տոկոսային կետով`մինչեւ 34 տոկոս: Սա նույնպես դարձել է ամենացածր ցուցանիշը Ֆրանսիայի կառավարության ձեւավորումից հետո:
Բացի այդ, հարցման համաձայն, ֆրանսիացի նախարարների մոտ  նույնպես ժողովրդականության անկում է նկատվում: Եթե հուլիսին հարցվածների 30 տոկոսն էր վստահում նրանց, ապա օգոստոսի վերջին միայն 26-ը: Առավելագույն անկումը արձանագրվել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի (մինուս 5 տոկոսային կետ) նկատմամբ:

Уровень доверия французских граждан к президенту страны Эмманюэлю Макрону продолжил падение в августе, опустившись до самой низкой отметки за время его нахождения у власти с мая 2017 года. Об этом свидетельствуют результаты опроса общественного мнения, проведенного службой Harris interactive в период с 28 по 30 августа, передает ТАСС.
Согласно исследованию, в настоящий момент только 36% респондентов относятся с доверием к Макрону как к политику. Это на 6 процентных пунктов меньше, чем в июле этого года, отмечают социологи. Падение популярности французского президента зафиксировано практических во всех возрастных группах. Наибольшее снижение наблюдается среди французов младше 35 лет (минус 9 процентных пунктов) и в возрастной категории от 54 до 64 лет (минус 8 процентных пунктов).
Среди причин снижения доверия, названных опрошенными, приводится мнение о том, что Макрон осуществляет политический курс в интересах богатых. Кроме того, некоторые респонденты заявили, что «не видят никаких реальных изменений в стране с момента президентских выборов».
Уровень доверия к премьер-министру Эдуару Филиппу за минувший месяц снизился на 8 процентных пунктов до 34%. Это также стало самым низким показателем с момента формирования французского правительства.
Кроме того, согласно опросу, снижение популярности наблюдается и у французских министров. Если в июле о доверии к ним говорили 30% респондентов, то в конце августа только 26%. Наибольшее снижение зафиксировано в отношении главы МИД Франции Жан-Ива Ле Дриана (минус 5 процентных пунктов).