Թավշյա հեղափոխությունն ուղերձ է հղում աշխարհին, որ Հայաստանը հիմա ավելի բաց է աշխարհի ու ներդրումների համար: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանում Բրազիլիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աժեմար դե Մենդոնսա Սանկտոսը։
«Թավշյա հեղափոխությունն ուղերձ է հղում, որ Հայաստանը հիմա ավելի բաց է աշխարհին ու ներդրումների համար: Ես տեսնում եմ, որ ներդրումային միջավայրն ավելի նպաստավոր է դառնում Հայաստանում։ Դա լավ նորություն է բոլորի համար»,- շեշտեց նա։
Բրազիլիան, դիվանագետի խոսքով, միշտ լավ հարաբերություններ ունեցել է ՀՀ կառավարության հետ, քանի որ լավ հարաբերությունների մեջ է եղել հենց հայերի հետ:
Միաժամանակ, ըստ դեսպանի, Հայաստանի արտահանման ծավալները շատ փոքր են, երկիրը գրեթե չունի առաջարկելու ապրանք, իսկ Բրազիլիային պետք են մեծ շուկաներ. «Ապրանքաշրջանառության ոլորտում թվերն այնքան էլ մեծ չեն: Բրազիլիայից Հայաստան արտահանման ծավալները կազմում են 30 միլիոն դոլար, ներկրման ծավալները՝ ընդամենը 1 միլիոն դոլար: Բրազիլիայի շուկան շատ մեծ է՝ 50 մլն սպառող գնողունակությամբ, իսկ Հայաստանի արտահանումը 90 տոկսով ուղղված է Ռուսաստան եւ տարածաշրջանային այլ երկրներ: Նրանք չեն կարող ապահովել բրազիլական շուկայի պահանջարկը, որտեղ մոտ 7.000 սուպերմարկետ կա: Ես փորձում եմ խթանել, ներգրավել,  բայց առայժմ արտահանման ծավալները չեն բավականացնում Բրազիլիայի շուկայի պահանջարկին»։
Դիվանագետի գնահատմամբ՝ հայ-բրազիլական մշակութային համագործակցությունը շատ ավելի սերտ է. «Այս տարի մենք ունենք բրազիլական ֆիլմերի 2 փառատոն Հայաստանում, բրազիլական երաժշտության փառատոն, կրթաթոշակներ հայ ուսանողների համար, որպեսզի գնան Բրազիլիա ու սովորեն պորտուգալերեն: Փորձում ենք նաեւ Բրազիլիայից ուսանողների եւ դասավանդողների բերել Հայաստան: Ես փորձում եմ այստեղ խթանել բրազիլական մշակույթը: Ինչ վերաբերում է տուրիզմին, ապա Հայաստանը Բրազիլիայի համար հեշտ այցելության երկիր է, քանի որ վիզային ռեժիմ չկա երկու երկրների միջեւ ու բրազիլացները կարող են ազատորեն մուտք գործել Հայաստան»։
Նա նշեց, որ հայ համայնքը Բրազիլիայում եւս շատ ակտիվ է. այնտեղ ներդրումներ են կատարում, օգնություն փոխանցում Հայաստանին։
Դեսպանը կարեւորեց հանգամանքը, որ Հայաստանն ու Բրազիլիան կնքել են երկու պայմանագիր՝ կրթական եւ տեխնիկական ոլորտներին վերաբերող: «Կրթականն արդեն Բրազիլիայի Սենատը վավերացրել է: Դրա շրջանակում Հայաստան պետք է գան ուսուցիչներ, դասախոսներ՝ փորձի փոխանակման նպատակով: Հույս ունեմ, որ մյուս պայմանագրի վավերացումը տեղի կունենա մինչեւ հաջորդ ամառ»,- հավելեց դիվանագետը:

YEREVAN. – The velvet revolution is sending a message to the world that Armenia is more open for investments now, Brazil’s Ambassador to Armenia Agemar de Mendonça Sanctos told reporters.
“I see that the investment climate becomes more favorable in Armenia, and it is good news for all,” he said.
Brazil has always had good relations with the Armenian government, as there are good relations with the Armenian people, he emphasized.
At the same time, according to the ambassador, Armenia’s exports is very small, the country does not have almost any products to offer, while Brazil needs big markets.
“The figures of trade turnover are not so great. The volume of exports from Brazil to Armenia is $30 million, and import only $ 1 million. The Brazilian market is very large, with 50 million consumers buying, while 90 percent of Armenia's exports goes to Russia and other regional countries. They cannot meet the demands of the Brazilian market where there are about 7,000 supermarkets. I'm trying to encourage and involve exporters, but at the moment the export volumes are not enough for the Brazilian market,” he emphasized.
According to the diplomat, the Armenian-Brazilian cultural cooperation is much closer.
“This year we had 2 Brazilian Film Festivals in Armenia, Brazilian Music Festival, scholarships for Armenian students to go to Brazil and study Portuguese. We also try to bring students and teachers from Brazil to Armenia. I'm trying to boost the Brazilian culture here. As for tourism, Armenia is a friendly country for Brazil because there is no visa regime between the two countries and Brazilians can freely enter Armenia”
The ambassador highlighted the fact that Armenia and Brazil have signed two treaties in education and technical area.
“The education treaty has already been ratified by the Brazilian Senate, and the Brazilian teachers, professors will come to Armenia to exchange experience. I hope the ratification of the other treaty will take place next summer,” the diplomat added.