Երեւանի ավագանու ընտրություններում հաղթանակի դեպքում ՀՅԴ-ի խնդիրը կլինի մայրաքաղաքի ռեսուրսների արդյունավետ կառավարումը: Այս մասին սեպտեմբերի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՅԴ-ից Երեւանի ավագանու անդամի թեկնածու Դավիթ Հակոբյանը:
Դրա համար, նրա խոսքով, կուսակցությունը պրոֆեսիոնալ թիմ է հավաքել, որի խոստումները եւ նպատակները իրատեսական են՝ ի տարբերություն այլ քաղաքական ուժերի, որոնք 4 տարի անց պետք է պատասխանեն իրենց չիրականացված ծրագրերի համար:
«Սեւ փիարը, որն իրականացվում է գենետիկ հակադաշնակների կողմից, ՀՅԴ-ին հետապնդել է ողջ պատմության ընթացքում: Չնայած դրան մեր հիմնական առավելությունն այլ քաղաքական ուժերի համեմատ 128-ամյա փորձի մեջ է», -ասել է Հակոբյանը:
Կուսակցությունը, շարունակեց նա, չի խոստանում լուծել Երեւանի խնդիրները սեփական ռեսուրսների կամ ներգրավված օտարեկրյա ներդրումների հաշվին, նրա նպատակը՝ մայրաքաղաքի բյուջեի օգտագործման արդյունավետությունը բարձրացնելն է:
«Կարեւորը, որ ընտրությունների արդյունքները չհանգեցնեն հանրության բեւեռացմանը, մանավանդ, որ բոլոր քաղաքական ուժերը մտահոգված են Երեւանի խնդիրներով», - եզրափակեց Դավիթ Հակոբյանը:
ՀՅԴ-ից Երեւանի ավագանու անդամի մեկ այլ թեկնածու՝ Պարույր Սանթրոսյանն, իր հերթին, նկատեց, որ Երեւանը կորցրել է «թամանյանական գաղափարախոսությունը», որի համաձայն, մայրաքաղաքը համահայկական պատմամշակութային կենտրոն է եւ դրան հարկավոր է վերադառնալ:
«Շարունակելով շրջանները եւ թաղամասերը Արեւմտյան Հայաստանի շրջանների եւ քաղաքների պատմական անուններով անվանելու ավանդույթը, Երեւանը նաեւ պետք է բաց հարթակ դառնա երիտասարդ կինո եւ թատերասեր գործիչների համար», - նկատեց Սանթրոսյանը:
Նրա խոսքով, ընտրազանգվածը պետք է որոշի, թե որքանով են իրատեսական ընտրություններին մասնակցող 12 քաղաքական ուժերի նախընտրական ծրագրերը: «Ամենակարեւորը թափանցիկ, արդար ընտրությունների անցկացումն է, որի արդյունքները բոլորի կողմից ընդունվելու են», - ավելացրեց նա:

Задачей АРФ Дашнакцутюн при победе на выборах в Совет старейшин Еревана станет эффективное управление ресурсами столицы. Об этом на встрече с журналистами 17 сентября заявил кандидат в члены Совета старейшин Еревана от АРФ Дашнакцутюн Давид Акопян.
Для этого, сказал он, партия собрала профессиональную команду, чьи обещания и поставленные цели реалистичны в отличие от других политических сил, которым через 4 года придется отвечать за свои невыполненные программы. «Черный пиар, осуществляемый генетическими антидашнаками, преследовал АРФ Дашнакцутюн на протяжении всей истории. Несмотря на это, наше основное преимущество в сравнении с другими политическими силами заключается в 128-летнем опыте», - отметил Акопян.
Партия, продолжи он, не обещает решить проблемы Еревана за счет собственных ресурсов или привлеченных иностранных инвестиций, ее цель – повысить эффективность использования  столичного бюджета. «Главное, чтобы итоги выборов не привели к поляризации общественности, тем более что проблемами Еревана обеспокоены все политические силы», - заключил Давид Акопян.
Другой кандидат в члены Совета старейшин Еревана от АРФ Дашнакцутюн Паруйр Сантросян, в свою очередь, заметил, что Ереван утратил «таманяновскую идеологию», согласно которой столица является всеармянским культурно-историческим центром, и к ней необходимо вернуться. «Продолжив традицию присвоения районам и кварталов исторических названий городов и районов Западной Армении. Также Ереван должен стать открытой площадкой для молодых кино- и театральных деятелей», - заметил Сантросян.
По его словам, электорату придется определиться,  насколько реалистичны предвыборные программы 12-ти политических сил, принимающих участие в выборах в столичный представительный орган. «Самое главное – проведение прозрачных, справедливых выборов, результаты которых будут всеми приняты», - добавил он.