Վաշինգթոնը պատրաստ է անհապաղ սկսել մինչեւ 2021թ․ հունվար ամիսը Հյուսիսային Կորեայի ապամիջուկայնացման համաձայնության ձեռքբերման շուրջ բանակցությունները։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն՝ ողջունելով միջկորեական գագաթաժողովում ԿԺԴՀ-ի ղեկավարի հայտարարությունը՝ տեղեկացնում է AFP-ն։
Պոմպեոն նշել է, որ չորեքշաբթի առավոտյան ինքը խոսել է իր հյուսիսկորեացի գործընկերոջ հետ, եւ հաջորդ շաբաթ հրավիրել է նրան Նյու Յորք՝ մասնակցելու ՄԱԿ ԳԱ-ին։
Այս հայտարարությունն արվել է այն բանից հետո, երբ Կիմ Չեն Ընը համաձայնել էր պատմական այց կատարել Սեուլ եւ միջազգային դիտորդների ներկայությամբ փակել հրթիռների մեկնարկման բազան։
«Այս հանգամանքներից ելնելով՝ ԱՄՆ-ը պատրաստ է անհապաղ սկսել ԱՄՆ-ի եւ ԿԺԴՀ-ի միջեւ հարաբերությունների վերանայման բանակցությունները»,- ասել է Պոմպեոն։
«Սա կդառնա Հյուսիսային Կորեայի արագացված ապամիջուկայնացման գործընթացի սկիզբը, որը պետք է ավարտվի 2021թ․ հունվարին եւ Կորեական թերակղզում հաստատուն խաղաղություն ապահովի»,- իր խոսքն ավարտել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ղեկավարը։

Вашингтон готов немедленно начать переговоры о достижении соглашения по денуклеаризации Северной Кореи к январю 2021 года, заявил еоссекретарь США Майк Помпео, приветствовав заявление лидера КНДР, сделанное на межкорейском саммите в среду, пишет AFP
В своем заявлении Помпео отметил, что он говорил со своим северокорейским коллегой в среду утром и пригласил его на встречу в Нью-Йорк  на  Генеральную Ассамблею Организации Объединенных Наций на следующей неделе.
Это заявление было сделано после того, как лидер КНДР Ким Чен Ын согласился совершить исторический визит в Сеул в ближайшее время, и закрыть пусковую базу для ракет в присутствии международных инспекторов.
Достигнуто соглашение в вопросах воссоединения разделенных семей, восстановления транспортного сообщения и предоставления заявки о проведении совместных Олимпийских игр 2032 года. «Исходя из этих обстоятельств, Соединенные Штаты готовы немедленно начать переговоры о пересмотре  отношений между США и КНДР», - сказал Помпео.
«Это станет началом переговоров по преобразованию отношений между США и КНДР, а также стартом ускоренного процесса денуклеаризации Северной Кореи, который должен быть завершен к январю 2021 года и обеспечить прочный и стабильный мир на Корейском полуострове»- заключил глава Госдепа США .