Աշխատանքային այցով Միլանում գտնվող արտգործնախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 6-ին հանդիպել է ավստրիացի իր գործընկերոջ՝ Կարին Կնայսլի հետ։
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունից NEWS.am–ին հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր, ինչպես նաեւ մտքեր են փոխանակել ԵԱՀԿ Նախարարական 25-րդ խորհրդի օրակարգի, Կազմակերպության գործունեության եւ դրա շրջանակներում համագործակցության շուրջ:
Հայաստանի եւ Ավստրիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները վերահաստատել են երկկողմ պատրաստակամությունը ձեռնարկելու գործնական քայլեր փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման ուղղությամբ՝ այդ առումով կարեւորելով բարձրաստիճան շփումների եւ փոխայցելությունների կազմակերպումը: Զոհրաբ Մնացականյանը հայտնել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում ավստրիական կառավարության շարունակական աջակցությունը Հայաստանի զարգացման օրակարգին:
Զրուցակցի խնդրանքով՝ նախարարի պաշտոնակատար Մնացականյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին եւ ժողովրդի կողմից լայն մանդատով օժտված Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին՝ ընդգծելով, որ վստահելի եւ արդար ընտրությունների անցկացումը Հայաստանի կառավարության առաջնահերթություններից է։
Անդրադառնալով ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման գործում Հայաստանի շարունակական նախաձեռնություններին՝ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է այդ շրջանակներում դեկտեմբերի 9-ին Երեւանում կայանալիք «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երրորդ գլոբալ ֆորումը:
Հանդիպման օրակարգում էին նաեւ Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերություններին, Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում ծավալված համագործակցության ամրապնդմանն առնչվող հարցեր։

Armenia's acting Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, who is on a working visit to Milan, met with his Austrian counterpart, Karin Kneissl on Thursday, the prss service of the Armenian MFA reported.
The interlocutors discussed a number of issues related to bilateral relations, as well as exchanged views on the agenda of the 25th meeting of the OSCE Ministerial Council, the Organization's activities and its framework.
The Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Austria reaffirmed their readiness to undertake practical steps towards expanding mutually beneficial cooperation, stressing the importance of high-level contacts and mutual visits. Zohrab Mnatsakanyan informed that the Armenian side highly appreciates the Austrian government's ongoing support to the agenda of Armenia's development .
At the request of the interlocutor, Acting Minister Mnatsakanyan touched upon the recent internal political developments in Armenia and the reforms carried out by the Armenian government, which is widely mandated by the people, stressing that the holding of fair elections is one of the priorities of the Armenian government.
Acting Minister Mnatsakanyan also noted that Armenia will host the 3rd Global Forum against the Crime of Genocide on December 9.