Փերաք նահանգի սուլթան Նազրին Միյզուդդին Շահը երկուշաբթի նշանակվել է Մալազիայի գերագույն առաջնորդի (թագավոր) պաշտոնակատար: Որոշումն ընդունվել է Կառավարիչների խորհրդի (ժառանգորդ սուլթանների) արտահերթ հանդիպմանը, որն անցկացվել է Մուհամմեդ V-ի՝ գահից հրաժարվելուց հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
New Straits Times թերթը հաղորդում է, որ ինը սուլթաններից հանդիպմանը մասնակցել է միայն վեցը, որոնք քննարկել են նոր գերագույն առաջնորդի արտահերթ ընտրությունների օրը:
Սակայն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին ավելի մանրամասն տեղեկատվություն չի հաղորդվում:
Մուհամմեդ V-ն ընտրվել էր 2016-ի ապրիլին 5 տարի ժամկետով:  Բայց Մալազիայի պատմության մեջ առաջին անգամ նա հրաժարվել էր գահից, ինչի մասին կիրակի հայտնել էր թագավորական մամուլի ծառայությունը:
Տվյալ որոշման պաշտոնական պատճառների մասին չի հաղորդվում:
The Straits Times թերթը գրում է, որ Մուհամմեդ V-ը ստիպված էր այդ քայլին գնալ՝ Կառավարիչների խորհրդի ճնշման ներքո, ովքեր չեն ընդունել ռուս Օքսանա Վոեւոդինայի հետ նրա ամուսնությունը:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին Մալազիայի կառավարիչը 25-ամյա Վոեւոդինայի հետ, ով 2015-ին նվաճել էր «Միս Մոսկվա» տիտղոսը, գաղտնի ամուսնացել էր:
Ժամանակակից Մալազիայում, որը 1957 թվականին դարձել է սահմանադրական միապետություն, թագավորը արարողակարգային գործառույթներ  է կատարում եւ գերագույն հրամանատարն է: Օրենքների ընդունման կամ ցանկացած նախարարի նշանակման համար պահանջվում է նրա համաձայնությունը, որը միապետը տալիս  է «խորհրդարանի եւ կառավարության խորհրդով»:

Султан штата Перак Назрин Мийзуддин Шах был назначен в понедельник исполняющим обязанности верховного правителя (короля) Малайзии. Это решение было принято на экстренной встрече Совета правителей (наследственных султанов), которая прошла после отречения от престола Мухаммада V (пятого), передает ТАСС
Как сообщает газета New Straits Times, во встрече приняли участие только шесть из девяти султанов, которые также обсуждали дату внеочередных выборов нового верховного правителя. Однако более подробной информации о достигнутых договоренностях не сообщается. Мухаммад V был выбран королем в апреле 2016 года сроком на пять лет. Но впервые в истории Малайзии он отрекся от престола, о чем в воскресенье сообщила королевская пресс-служба.
Официальные причины данного решения не раскрываются. В то же время, как пишет газета The Straits Times, на этот шаг Мухаммад V был вынужден пойти под давлением Совета правителей, которые не приняли его свадьбу с россиянкой Оксаной Воеводиной. В ноябре прошлого года бывший верховный правитель Малайзии тайно сыграл свадьбу в Москве с 25-летней Воеводиной, которая в 2015 году завоевала титул «Мисс Москва».
В современной Малайзии, ставшей конституционной монархией в 1957 году, король исполняет церемониальные функции и является верховным главнокомандующим. Для принятия законов или назначения любого министра требуется его согласие, которое монарх дает «по совету парламента и правительства».