Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն նախազգուշացրել է, որ կարող է «դիվանագիտական միջոցներ» կիրառել լատինամերիկյան երկրների դեմ, որոնք անցյալ շաբաթ հայտարարություն էին ստորագրել իր նախագահության երկրորդ ժամկետի անօրինականության մասին՝ տեղեկացնում է Reuters-ը։
«Լիմայի խմբի» անդամները՝ Բրազիլիան, Արգենտինան եւ Կոլումբիան, հայտարարել էին, որ Մադուրոյի նոր ժամկետը անօրինական է, քանի որ 2018թ․ ընտրությունները ազատ եւ անկախ չեն եղել, եւ որ իրենք չեն ճանաչում նրա առաջնորդությունը։
Մադուրոն հայտարարել է, թե Վենեսուելան Լիմյան կարտելին շատ հստակ նախազգուշացրել է, որ եթե նրանք չուղղեն իրենց դիրքորոշումը, շատ խիստ եւ ակտիվ միջոցառումներ կկիրառվեն, «որոնք կարող են ընդունելի լինել դիվանագիտության մեջ»։
Մադուրոն նաեւ Պերուի կառավարությանն անվանել է «անհեթեթ»՝ հայտարարելով, որ այն ծրագրում է իրեն եւ Վենեսուելայի բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներին արգելել մտնել իրենց երկիր։

Президент Венесуэлы Николас Мадуро предупредил, что может принять «дипломатические меры» против латиноамериканских стран, которые подписали на прошлой неделе заявление о нелегитимности его второго срока, передает Reuters.
Члены «Группы Лима», в которую входят Бразилия, Аргентина и Колумбия, заявили, что новый срок Мадуро будет нелегитимным, потому что выборы 2018 года не были свободными или справедливыми, и что они не признают его лидерство.
Венесуэла «очень четко предупредила правительства Лимского картеля, что, если они не исправят свою позицию, мы примем самые жесткие и энергичные меры, которые могут быть приняты в дипломатии», - заявил Мадуро.
Мадуро также назвал правительство Перу «нелепым», заявив, что оно планирует запретить ему и другим высокопоставленным чиновникам Венесуэлы въезд в страну.