Թայվանի վարչապետ Ուիլյամ Լայը հինգշաբթի հայտարարել է, որ ուրբաթ՝ հունվարի 11-ին, նախարարների իր կաբինետի հետ հրաժարական կներկայացնի: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Թայվանի Կենտրոնական տեղեկատվական գործակալությունը:
Երկրի վարչապետը նաեւ հայտնել է, որ Թայվանի վարչակազմի ղեկավար Ցայ Ինվենը առաջիկայում կհայտնի կղզու նոր վարչապետի եւ առանցքային նախարարների նշանակման մասին:
Թայվանի վարչապետի հրաժարականը սպասելի էր, Ուիլյամ Լայը հրաժարական էր ներկայացրել դեռեւս անցյալ տարվա նոյեմբերի վերջին, երբ Ժողովրդավարական առաջադիմական կուսակցությունը պարտվել էր տեղական ընտրություններում, սակայն այդ ժամանակ Ցայ Ինվենը նրա հրաժարականը չէր ընդունել, որն ինքն էլ հրաժարական էր ներկայացրել կուսակցության նախագահի պաշտոնից:
Դեկտեմբերին անցկացված ընտրություններում Ժողովրդավարական առաջադիմական կուսակցությունը Թայվանի վարչական միավորների մեծ մասում, այդ թվում՝ 2 խոշորագույն քաղաքներում, որոնք նախկինում իր վերահսկողության տակ էին, ավելի քիչ ձայներ էր ստացել, քան նրա հիմնական մրցակից Գոմինդանը: Նրան մանդատներ էին բաժին հասել 22 վարչական միավորներից միայն վեցում: Ուիլյամ Լայը բնակչության նման ցածր վստահության պատասխանատվությունն ինքն էր ստանձնել եւ հայտարարել, որ այլեւս չի կարող զբաղեցնել վարչապետի պաշտոնը:

Премьер-министр Тайваня Уильям Лай заявил в четверг, что в пятницу 11 января уйдет в отставку вместе со своим кабинетом министров, сообщает Центральное информационное агентство Тайваня, передает РИА Новости
Премьер также сообщил, что глава администрации Тайваня Цай Инвэнь в ближайшее время сообщит о назначении нового премьера и ключевых министров острова.
Уход премьера Тайваня был ожидаем, Уильям Лай подал прошение об отставке еще в конце ноября прошлого года после того, как Демократическая прогрессивная партия проиграла местные выборы, однако тогда отставка не была принята главой тайваньской администрации Цай Инвэнь, которая сама подала в отставку с поста председателя партии.
На выборах в декабре Демократическая прогрессивная партия набрала меньше голосов, чем ее основной конкурент — Гоминьдан — в большинстве административных единиц Тайваня, в том числе в двух крупнейших городах, которые раньше находились под ее контролем, — Тайчжуне и Гаосюне. Ей достались мандаты лишь в шести из 22 административных единиц. Уильям Лай взял на себя ответственность за столь низкий уровень доверия населения к его партии и заявил, что больше не может находиться на посту премьера.