Թաիլանդի «Թհաի Ռաքսա Չաաթ» ընդդիմադիր կուսակցությունը, որն ավելի վաղ երկրի վարչապետի թեկնածու էր առաջադրել արքայադուստր Ուբոլա Ռաթանին, ականջալուր է եղել նման քայլի անընդունելիության մասին թագավորի կարծիքին, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով տեղական լրատվամիջոցներին:
«Կուսակցությունը կգործի թագավորական հրամանին համապատասխան»,- նշված է կուսակցության հայտարարության մեջ, որը մտադիր է հարգանքով վերաբերվել ավանդույթներին եւ միապետի որոշմանը:
Ավելի վաղ Թաիլանդի թագավոր Մահա Վաթչիրալոնգկոնը հայտարարել էր, որ իր 67-ամյա քույրը չի կարող առաջադրվել վարչապետի պաշտոնում, քանի որ դա հակասում է երկրի սահմանադրությանը եւ թաիլանդյան ավանդույթներին: Դրա հետ կապված հրապարակվել է հատուկ թագավորական հրաման:
Թաիլանդում են հետեւում են ավանդույթի, որի համաձայն՝ թագավորական ընտանիքի ներկայացուցիչները քաղաքական գործերին ակտիվ մասնակցություն չեն ունենում:

Оппозиционная партия «Тхаи Ракса Чаат», которая ранее выдвинула кандидатом на пост премьер-министра Таиланда принцессу Уболу Ратану, прислушается к мнению короля о неприемлемости такого шага, передает Интерфакс  со ссылкой на тайские СМИ.
«Тхаи Ракса Чаат» будет действовать в соответствии с королевским указом», - приводят СМИ выдержки из заявления партии, которая намерена с уважением относиться к традициям и решениям монарха.
Ранее король Таиланда Маха Ватчиралонгкон заявил, что его 67-летняя сестра Убола Ратана не может баллотироваться на пост премьера, поскольку это противоречит конституции и тайским традициям. В связи с этим был издан специальный королевский указ.
В Таиланде следуют традиции, согласно которой представители королевского дворца не принимают активного участия в политических делах.