1939 թվականի արտադրության հազվագյուտ Alfa Romeo8C 2900 B Touring Berlinetta մեքենան Փարիզի հին մեքենաների աճուրդում 16.7 մլն եվրոյով վաճառվել է ԱՄՆ-ից հնահավաքին: Ouest-France թերթը հաղորդում է, որ մեքենան լավ վիճակում է գտնվում, իսկ նրա վազքընթացը 65 հազար կմ է, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Retromobile ամենամյա 44-րդ ցուցահանդեսի ժամանակ վաճառքն իրականացրել է Artcurial աճուրդի տունը: Ըստ հրատարակության՝ սակարկություններին ընդհանուր ներկայացվել էր 150 մեքենա, որոնց թվում էր 1953 թվականի Maserati, 1960-ականների Ferrari, 1962 թվականի Aston Martin 1962 года եւ այլ մոդելներ, սակայն ամենից թանկը եղել է Alfa Romeo-ն: Դրա սկզբնական գինը կազմել է 10 մլն եվրո, սակայն աճուրդի մեկնարկից մի քանի րոպե անց այն հասել է մինչեւ 14.6 մլն եվրոյի: Այսպիսով հնահավաքը մեքենայի համար վճարել է 16.7456 մլն եվրո: Փորձագետները կարծում են, որ այդ մեքենայի գինը կարող էր հասնել մինչեւ 22 մլն եվրո:
Թերթը նշում է, որ ընդհանուր առմամբ մեքենան 50 օրինակով է թողարկվել: Այսօրվա դրությամբ պահպանվել է ընդամենը 5 օրինակ: Փարիզում վաճառված մոդելը մուգ կարմիր գույնի է եւ նախօրինակ շարժիչ ունի: Մինչեւ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը Alfa Romeo-ն սերիական ամենաարագ մեքենան էր համարվում:

Редкий автомобиль Alfa Romeo 8C 2900 B Touring Berlinetta 1939 года выпуска продан на аукционе старинных авто в Париже за €16,7 млн коллекционеру из США. Как сообщила газета Ouest-France, автомобиль находится в хорошем состоянии, а его пробег составляет всего 65 тыс. км, передает ТАСС.
Торги в ходе 44-ой ежегодной выставки Retromobile провел аукционный дом Artcurial. По данным издания, всего на торги были выставлены 150 автомобилей, среди которых гоночный Maserati 1953 года, Ferrari 1960-х годов, Aston Martin 1962 года и другие, но самым дороги оказался Alfa Romeo. Его стартовая цена составила €10 млн, но уже через пару минут после начала торгов она выросла до 14,6 млн. Таким образом, коллекционер заплатил за машину €16,7456 млн. Эксперты полагают, что цена этого лота могла возрасти до €22 млн.
Газета уточняет, что всего было выпущено 50 таких автомобилей. Из них на сегодняшний день сохранилось только пять экземпляров. Тот, что продали в Париже, окрашен в бордовый цвет и имеет оригинальный двигатель. До Второй мировой войны этот Alfa Romeo считался самым быстрым серийным автомобилем. Машина сменила несколько владельцев. В 1939 году ее купил итальянец, который потом продал ее подданному Великобритании, а тот - коллекционеру из Нидерландов, который владел ею более 40 лет.