Գերմանիան 5G նոր բջջային ցանցի անվտանգության համար սեփական ստանդարտները կսահմանի՝ ասել է ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելն այն բանից հետո, երբ Վաշինգտոնը հայտարարել է, որ կկրճատի հետախուզական տվյալների փոխանակումը Բեռլինի հետ, եթե չինական Huawei ընկերությանը թույլ տրվի մասնակցել այդ գործընթացին՝ հայտնում է Reuters-ը։
Նրա խոսքերով, Գերմանիայի կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում թվային ցանցերի, այդ թվում 5G բջջային ենթակառուցվածքի անվտանգությանը, սակայն Բեռլինը կհետեւի սեփական խորհրդատվություններին։ «Անվտանգությունը, մանավանդ երբ խոսքը 5G ցանցի ընդլայնման, ինչպես նաեւ թվային հարթակի այլ ոլորտների մասին է, շատ կարեւոր խնդիր է Գերմանիայի կառավարության համար, այդ պատճառով մենք ինքներս ենք սահմանում մեր ստանդարտները»,- ասել է Մերկելը։
Նա նշել է, որ Գերմանիայի կառավարությունը խնդիրները կքննարկի Եվրոպայում իր գործընկերների, ինչպես նաեւ Միացյալ Նահանգներում համապատասխան հաստատությունների հետ։

Германия определит собственные стандарты безопасности для новой мобильной сети 5G, заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель после того, как Вашингтон заявил, что сократит обмен разведданными с Берлином, если китайская компания Huawei будет допущена к участию, передает Reuters.
По ее словам, правительство Германии уделяет большое внимание безопасности цифровых сетей, включая мобильную инфраструктуру 5G, но Берлин будет придерживаться собственных рекомендаций. «Безопасность, особенно когда речь идет о расширении сети 5G, а также в других областях цифрового пространства, является очень важной задачей для правительства Германии, поэтому мы сами определяем наши стандарты», - сказала Меркель.
Она отметила, что правительство Германии обсудит проблемы со своими партнерами в Европе, а также с соответствующими ведомствами в Соединенных Штатах.