Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը կառավարության կողմից իրականացվող աշխատանքների շրջանակում նախատեսում է մի շարք ոլորտներում նոր ռազմավարությունների մշակում, նոր ծրագրերի իրականացում: Այս մասին ասել է ՀՀ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը՝ Շվեդիայի միջազգային համագործակցության զարգացման նախարար Փիթեր Էրիքսոնի հետ հանդիպման ընթացքում։
Նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Բաթոյանը նշել է, որ իրենց համար շատ կարեւոր են մարդու իրավունքների վրա հիմնված մոտեցումները՝ երեխաների, հաշմանդամություն ունեցող անձնանց, կանանց, տարեցներին վերաբերող քաղաքականության մշակման եւ իրականացման գործում:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը նշել է, որ հայ-շվեդական առաջիկա համագործակցության համար խորհրդանշական է, որ հանդիպումը կայանում է Թումո կենտրոնում, որտեղ նորարարական, ստեղծարար շունչ կա։
«Մենք բաց ենք համագործակցության համար եւ ունենք հստակ ծրագրեր, ռազմավարություններ, որոնք պլանավորում ենք մշակել, այդ թվում նաեւ նախարարության կառուցվածքային փոփոխություններ՝ ի նպաստ այդ ռազմավարությունների իրականացման»,- հավելել է նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով տարիներ առաջ նախարարության հետ ունեցած համագործակցության համար՝ մասնավորապես անդրադառնալով այն ներդրմանը, որն ունեցել է Շվեդիայի միջազգային զարգացման գործակալությունը (SIDA) հայաստանյան աշխատաշուկայի ոլորտում իրականացված բարեփոխումների գործում։ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղայալ Արման Ուդումյանն էլ հավելել է, որ շվեդալիտվական կոնսուրցիումի եւ Զբաղվածության պետական գործակալության միջեւ տարիներ շարունակ արդյունավետ համագործակցություն է եղել, եւ ներկայում աշխատաշուկայում եղած ակտիվ 12-13 ծրագրի հիմքում հենց այն գաղափարներն են դրված, որոնք այդ համագործակցության եւ աջակցության ծրագրի շրջանակում են ստեղծվել.«Շվեդիան աշխարհում հայտնի է իր բարեկեցության ուժեղ մոդելով, եւ այս առումով նույնպես հնարավոր ապագա համագործակցությունն ի շահ երկու երկրների կլինի»,- ասել է նախարարի տեղակալը։
Շվեդիայի միջազգային համագործակցության զարգացման հարցերի նախարարը ողջունել է մեր երկրում կատարվող փոփոխությունները, մասնավորապես ժողովրդավարության ամրապնդման, քաղաքացիական հասարակության զարգացման ուղղությամբ: Նա նշել է, որ Շվեդիան, որպես 10 տարի առաջ «Արեւելյան գործընկերության» ծրագիրը նախաձեռնած երկրներից մեկը, պատրաստ է խորացնել կապերը Հայաստանի հետ տարբեր բնագավառներում, այդ թվում՝ գենդերային հավասարության, մարդկանց իրավունքների պաշտպանության եւ այլ հարցերում:
Հանդիպման ընթացքում նախարար Զարուհի Բաթոյանը խոսել է նաեւ այն խնդիրների մասին, որոնք առկա են ոլորտում եւ որոնց ուղղությամբ արդեն իսկ ծրագրեր են մշակվում եւ իրականացվում։
Շվեդական պատվիրակության անդամները ողջունել են այն փաստը, որ Հայաստանում կանանց մասնակցությունը քաղաքականության եւ որոշումների կայացման գործընթացներում դրական տեղաշարժ է արձանագրել, եւ հայաստանյան բարձրաստիճան պաշտոնյաները կարեւորում են կանանց մասնակցայնության հարցը։ Նրանք նաեւ ուրախությամբ լսել են այն ծրագրերի մասին, որոնք իրականացնում է նախարարությունը կանանց զբաղվածության ապահովման, աշխատող մայրերին երեխայի խնամքի համար աջակցության եւ այլ հարցերում։

The Ministry of Labor and Social Affairs of Armenia will develop new strategies and implement new programs in several sectors within the scope of the activities being carried out by the government. This is what Armenia’s Minister of Labor and Social Affairs Zaruhi Batoyan said during a meeting with Minister for International Development Cooperation of Sweden Peter Eriksson.
As reported the ministry to NEWS.am, Batoyan stated that human rights-based approaches to the development and implementation of policies on children, persons with disabilities, women and the elderly are very important for the Ministry of Labor and Social Affairs.
The minister expressed gratitude for the cooperation with the ministry, particularly touching upon the contribution that the Swedish International Development Agency (SIDA) has made to the reforms made in the labor market in Armenia. Armenia’s Deputy Minister of Labor and Social Affairs Arman Udumyan added that there has been effective cooperation between the Swedish-Lithuanian Consortium and the State Employment Agency for many years and the ideas that were introduced within the scope of the cooperation and support plan lie at the core of 12-13 active programs in the current labor market.
Sweden’s minister for international development cooperation welcomed the changes taking place in Armenia and stated that Sweden is ready to deepen its ties with Armenia in different sectors, including gender equality, human rights protection and other sectors.
During the meeting, Minister Zaruhi Batoyan also talked about the problems that exist in the sector and added that the ministry is already developing and implementing programs to solve those problems.
The members of the Swedish delegation welcomed the fact that there is progress in terms of women’s participation in politics and decision-making processes in Armenia and that Armenia’s high-ranking officials attach importance to the issue of women’s participation. They were also glad to hear that there are programs that the ministry is implementing to provide women with jobs, support employed women taking care of children and other issues.