Փոխհատուցում կստանան ոչ միայն մահացածների հարազատները, այլ այն քաղաքացիները, որոնք 2008-ի մարտի 1-2-ին Երեւանում ցույցերը ցրելու ժամանակ ծանր վնասվածքներ, ինչպես նաեւ միջին ծանրության վնասվածքներ են ստացել: Ապրիլի 5-ին պետաիրավական հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին՝ «2008-ի մարտի 1-2-ին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետեւանքով տուժածներին փոխհատուցում վճարելու մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը:
Նրա խոսքով՝ զոհերի հարազատները եւ տուժածները կարող են Կառավարություն դիմում ներկայացնել 3 տարվա ընթացքում փոխհատուցում ստանալու մասին՝ տվյալ օրենքի ուժի մեջ մտնլեուց հետո:
Նշենք, որ օրինագիծը միաձայն դրական եզրակացուջթյուն է ստացել խորհրդարական հանձնաժողովում:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին իշխանություն-ընդդիմություն դիմակայության ժամանակ մահացել էր 8 ցուցարար եւ Ներքին զորքերի 2 ծառայող:

Компенсацию получат не только родственники погибших, но и граждане, которые получили тяжелые ранения, а также ранения средней тяжести в ходе разгона митингов в Ереване 1-2 марта 2008 года. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам при обсуждении законопроекта «О выплате компенсаций гражданам, пострадавшим в результате событий 1-2 марта 2008 года в Ереване» заявил 5 апреля министр юстиции Армении Артак Зейналян.
По его словам, пострадавшие и родственники жертв смогут подать заявки в Правительство Армении о получении компенсации в течение трех лет после вступления в силу данного закона.
Отметим, что законопроект получил единогласное положительное заключение профильной парламентской комиссии.
Напомним, что в ходе противостояния власть – оппозиция 1 марта 2008 года погибли 8 демонстрантов и 2 служащих Внутренних войск.