ԱՄՆ-ում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանի հետ ապրիլի 11-ին հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՀ գործադիր տնօրենի տեղակալ Թաո Ժանգի և ԱՄՀ Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Ջիհադ Ազուրի, իսկ ապրիլի 12-ին՝ ԱՄՀ հոլանդաբելգիական ենթախմբի գործադիր տնօրեն Էնթընի ԴեԼաննոյի և ԱՄՀ գործադիր խորհրդի տնօրեն Ռիչարդ Դորնբոշի հետ:
Ինչպես NEWS.am–ը տեղեկանում է կառավարության լրատվական ծառայությունից, փոխվարչապետը հանդիպումների ընթացքում ընդգծել է ԱՄՀ-ի հետ իրականացվող ծրագրերի կարևորությունը Հայաստանի համար և հույս հայտնել, որ առկա համագործակցությունն էլ առավել կզարգանա համատեղ ջանքերի շնորհիվ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում իրականացվելիք հարկային բարեփոխումներին, մտքեր փոխանակել կապիտալի շուկայի զարգացման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի շուրջ: Փոխվարչապետը, ներկայացնելով Կառավարության գերակայությունները, ընդգծել է Հայաստանի զարգացմանն աջակցող գործընկերների հետ համատեղ իրականացվելիք աշխատանքի կարևորության մասին:
Փոխվարչապետն ապրիլի 12-ին հանդիպում է ունեցել նաև Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակի հետ:
Փոխվարչապետը բարձր է գնահատել Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ օրեցօր ակտիվացող համագործակցությունը և կարևորել նաև ԵՆԲ-ից ստացված խորհրդատվական աջակցությունը, ինչն էապես բարձրացնում է իրականացվող ծրագրերի նպատակայնությունը և զարգացնում է մասնագիտական կարողություններն ապագա ծրագրերի արդյունավետ իրականացման համար: Մհեր Գրիգորյանը հույս է հայտնել, որ ԵՆԲ-ն ակտիվ գործունեություն կծավալի նաև ուղղակի ներդրումներ իրականացնելով մասնավոր հատվածում, ինչը անմիջականորեն կնպաստի երկրում գործարար արդի մշակույթի զարգացմանը և բիզնես գործունեության թափանցիկության բարձրացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ԵՆԲ-ի միջև հնարավոր նոր ուղղություններով համագործակցության զարգացումը՝ մասնավորապես նշվել են ջրի կառավարման և էներգախնայողության ոլորտները: Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է առաջիկայում կայանալիք ԵՆԲ ծրագրերի պորտֆելի քննարկումը, որը թույլ կտա մշակել նոր ծրագրերի վերաբերյալ առաջարկություններ և դիտարկել ապագա համագործակցության հնարավորությունները:

Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, who is on a working visit to the United States, as well as head of the Central Bank of Armenia, Artur Javadyan had meetings with IMF Deputy Managing Director, Tao Zhang and Director of the IMF’s Middle East and Central Asia Department, Jihad Azour on Thursday. They also met with IMF Dutch Sub-Group Executive Director Anthony De Lannoy and IMF Executive Director Richard Doornbosch on Friday, the government's press service reported.
During the meetings, the Deputy Prime Minister emphasized the importance of the programs implemented with the IMF for Armenia and expressed hope that the existing cooperation will be further developed thanks to joint efforts.
The interlocutors touched upon the tax reforms to be implemented in Armenia, exchanged views on the steps necessary to develop the capital market. Presenting the Government's priorities, Deputy Prime Minister emphasized the importance of joint work with the partners, supporting the development of Armenia.
Deputy Prime Minister also met with European Investment Bank's Vice-president Vazil Hudak on April 12.
Deputy Prime Minister highly appreciated the growing cooperation with the European Investment Bank and highlighted the consulting support from the EIB, which essentially raises the targeted programs and develops the professional capacities for the effective implementation of future projects. Mher Grigoryan expressed hope that the EIB will be actively engaged in direct investments in the private sector, which will directly contribute to the development of modern business culture and business transparency in the country.
The interlocutors discussed the development of cooperation between Armenia and EIB in new directions, in particular, water management and energy efficiency. At the meeting, the sides stressed the importance of the future EIB projects' portfolio, which will allow to develop proposals for new projects and to consider future cooperation opportunities.