Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները խստացրել են հակաահաբեկչական գործողությունները՝ ուրբաթ ընդունելով ահաբեկչության դեմ պայքարի եւ սահմանների անվտանգության մասին նոր օրենքը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Միացյալ Թագավորության Ներքին գործերի նախարարության կայքում տեղադրված հայտարարությանը:
Օրենքը նախատեսում է մի շարք հանցագործությունների համար ազատազրկման ժամկետների ավելացում: Օրինակ՝ ահաբեկչության խթանումը, ահաբեկչական բովանդակությամբ հրապարակումների տարածումը եւ ահաբեկչական հարձակումները նախապատրաստելու մասին մի շարք այլ գործողություններ այժմ կպատժվեն մինչեւ 15 տարվա ազատազրկմամբ:
«Այդ նոր օրենքը օժտում է ոստիկաններին լիազորություններով, որոնք նրանց անհրաժեշտ են ահաբեկչական դավադրությունների դեմ վաղ շրջանում պայքարելու համար, եւ երաշխավորում է, որ նրանք, ովքեր ձգտում են վնաս հասցնել մեզ, կկրեն արդարացի պատիժ»,-նոր հակաահաբեկչական օրենսդրության ուժի մեջ մտնելու առիթով նշել է Ներքին գործերի նախարար Սաջիդ Ջավիդը: Նա պայմանավորել է անվտանգության միջոցառումների խստացումը ահաբեկչության ավելացող վտանգով՝ հիշեցնելով 2017 թվականին թագավորությունում կատարված  ահաբեկչությունների մասին:
Նոր օրենսդրական ակտը տրամադրում է ՆԳ նախարարին լրացուցիչ լիազորություններ՝ իրավունք ընձեռելով նրան խորհրդարանի հաստատմամբ որոշել Մեծ Բրիտանիայի սահմաններից դուրս տարածքները, որտեղ Միացյալ Թագավորության քաղաքացիները ահաբեկչությունից պաշտպանվելու պատրվակով չեն կարող գտնվել կամ առհասարակ մուտք գործել: Եւ այն բրիտանացիները, որոնք չեն կատարի այդ պահանջները եւ մուտք կգործեն նշյալ տարածքներ, կամ չեն համաձայնի լքել դրանք, կբախվեն 10 տարի ազատազրկման վտանգի հետ:
Համաձայն նոր ակտի դրույթների՝ այժմ օրենքով կարգելվի ցուցաբերել ցանկացած աջակցություն արգելված կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ հրապարակել դրանց դրոշների եւ խորհրդանիշերի նկարները, ինչը թույլ կտար ենթադրել, որ այդ հրապարակումների հեղինակը կամ արգելված կազմակերպությունների անդամ է, կամ դրանց կողմնակիցը:
Ներկայում Միացյալ Թագավորությունում ահաբեկչության վտանգի մակարդակն իշխանությունների կողմից սահմանված է որպես «վտանգավոր», որին հաջորդում է միայն «կրիտիկական» մակարդակը: 2017 թվականին Մեծ Բրիտանիայում կատարվել էր հինգ ահաբեկչական գործողություն՝ չորսը՝ Լոնդոնում եւ մեկը Մանչեսթերում: Դրանց հետեւանքով զոհվել էր ընդհանուր առմամբ 36 մարդ:

British citizens travelling to live in foreign terrorism hotspots could face up to 10 years in prison under controversial new laws, UK government reported.
The Counter-Terrorism and Border Security Act 2019 comes into force on Friday and creates a criminal offence of entering or remaining in a “designated area” overseas.
Measures including longer sentences for several terrorism offences and ending automatic early release for convicted terrorists have commenced two months after the Counter-Terrorism and Border Security Act received Royal Assent.
The management of convicted terrorist offenders has also been strengthened with stricter notification requirements.
It is now illegal to recklessly express support for, or publish images of flags, emblems or clothing in a way which suggests you are a member or supporter of a proscribed organisation and certain preparatory terrorism offences, including encouragement of terrorism or the dissemination of terrorist publications, now carry a maximum sentence of 15 years.
Home Secretary Sajid Javid said:
These new laws give the police the powers they need to disrupt terrorist plots earlier and ensure that those who seek to do us harm face just punishment.
As we saw in the deadly attacks in London and Manchester in 2017, the threat from terrorism continues to evolve and so must our response, which is why these vital new measures have been introduced.
A new offence introduced in the Act also gives the Home Secretary the power to designate an area outside of the UK, subject to Parliamentary approval, to restrict UK nationals and residents from entering or remaining in that area, if he is satisfied that it is necessary to protect members of the public from terrorism.
An individual found to have entered or remained in a designated area, unless for a legitimate reason such as being there involuntarily, could face up to 10 years in prison. The offence will not allow the retrospective prosecution of those who have already travelled overseas to fight and returned to the UK, but it will assist in a future conflict to which UK nationals or residents seek to travel.
Furthermore, the Act extends extra-territorial jurisdiction for a number of terrorism offences including inviting support for a proscribed organisation and making or possessing explosives for the purposes of carrying out an act of terrorism.