Սաուդյան Արաբիան եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները հայտարարել են, որ սատարում են Սուդանի անցումային ռազմական խորհրդին զանգվածային բողոքի ցույցերից հետո, որոնց հետեւանքով նախագահ Օմար ալ Բաշիրը հեռացվել էլ իշխանությունից:
Ինչպես հաղորդում է AP-ը, Էր Ռիադը հայտարարել է, որ «սատարում է Սուդանի ժողովրդին եւ կոչ անում բոլոր սուդանցիներին որպես առաջնահերթություն դիտարկել ազգային շահերը»:
ԱՄԷ-ը կոչ է արել սուդանցիներին «գործել օրենքի պաշտպանության եւ իշխանության խաղաղ փոխանցումն ապահովելու ուղղությամբ»:
Սուդյան Արաբիայի թագավոր Սալմանը հրահանգել է տրամադրել Սուդանին աջակցություն, որը ներառում է նավթամթերք, ցորեն եւ դեղորայք:
Սաուդյան Արաբիան եւ ԱՄԷ-ն առանձին հայտարարություններում իրենց աջակցությունն են հայտնել Սուդանի անցումային խորհրդին, որը ձեւավորվել է զինվորականների կողմից: ԱՄԷ-ը հայտարարել է, որ ողջունում է գեներալ Աբդել Ֆաթահ Բուրհանի նշանակումը որպես այդ խորհրդի ղեկավար:

Organizers of the protests in Sudan that forced long-ruling President Omar al-Bashir from office are calling on the military to “immediately and unconditionally” hand power to a transitional civilian government that would rule for four years.
As reported AP, Saudi Arabia said it “stands by the Sudanese people” and called on all Sudanese “to give priority to the national interest” of their country. The UAE called on the Sudanese “to work for protecting legitimacy and ensuring a peaceful transfer of power.”
Saudi King Salman ordered an unspecified package of aid for Sudan that includes petroleum products, wheat and medicine.
In separate statements issued late Saturday, Saudi Arabia and the UAE specifically expressed support for Sudan’s transitional council formed by the military. The UAE said it welcomed the swearing-in of Gen. Abdel-Fattah Burhan on Friday as head of that council.