Անհանգստացնում է այն հարցը, թե որքանով արդյունավետ կաշխատի պետական ապարատը առաջարկվող բարեփոխումների արդյունքում։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Երեւանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը՝ մեկնաբանելով կառավարության կառուցվածքի բարեփոխման ուշացած գործընթացը։
Նրա խոսքով՝ անհասկանալի է, թե ինչ սկզունքներ են ընկած փոփոխությունների հիմքում, մասնավորապես, կառավարության կառուցվածքի բարեփոխման հարցում։ «Զգացողություն կա, թե իշխանությունները բարեփոխումներն իրականացնում են՝ ելնելով այն բանից, թե ինչ կադրեր ունեն, այլ ոչ թե այն բանից, թե ինչ մեխանիզմներ են պետք արդյունավետ կառավարման համար»,- ասել է նա։
Փորձագետն ընդգծել է, որ 2019ը պետք է դառնա կառավարության աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման տարի, եւ այս իմաստով շատ կարեւոր են այն բարեփոխումները, որոնք նախաձեռնվել են արդեն հունվարից։ «Կառավարության անդամներից պահանջվում են որոշակի ջանքեր, որպեսզի ոչ միայն չխանգարեն համակարգված աշխատանքին, այլեւ նպաստեն կառավարման արդյունավետության բարձրացմանը»,- ավելացրել է Նավասարդյանը։
Նա կարծում է, որ հաշվի առնելով կառավարման խորհրդարանական ձեւի առանձնահատկությունները՝ Ոստիկանությունը, Պետեկամուտների կոմիտեն եւ Ազգային անվտանգության ծառայությունը պետք է ներառվեն կառավարության կառուցվածքում եւ հաշվետու լինեն Ազգային ժողովին։ «Սակայն քաղաքական մարտահրավերները, որոնք կանգնած են երկրի առջեւ, թույլ են տալիս այդ կառույցների ներկա կարգավիճակի ժամանակավոր պահպանում։ Նման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է նաեւ քաղաքական ավանդույթներով, որոնք ստեղծվել են երկրում։ Հայաստանի քաղաքական համակարգը ուղղահայաց էր, անկախ այն բանից, թե ինչ կարգավիճակում է պետության առաջին դեմքը»,- ամփոփել է Բորիս Նավասարդյանը։
Հիշեցնենք, որ օրերս խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ արդեն ընդունել է կառավարության կառուցվածքի բարեփոխման նախագիծը, որը նախատեսում է հինգ նախարարությունների լուծարում։

Беспокоит то, насколько эффективно будет работать государственный аппарат в результате предлагаемых реформ. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, комментируя запущенный процесс реформы структуры Правительства.
По его словам, непонятно то, какие принципы лежат в основе изменений, в частности, в вопросе реформы структуры Правительства. «Есть ощущение, что власти проводят реформы исходя из того, какие кадры у них есть, а не из того, какие механизмы нужны для эффективного управления», - пояснил  он.
Эксперт подчеркнул, что 2019-ый должен стать годом повышения эффективности работы кабинета министров, и в этом смысле очень важны те реформы, которые инициированы уже с января. «От членов Правительства требуются определенные усилия, чтобы не только не помешать скоординированной работе, но и способствовать повышению эффективности управления», - добавил Навасардян.
Он считает, что с учетом особенностей парламентской формы правления Полиция, Комитет государственных доходов и Служба национальной безопасности должны быть включены в структуру Правительства и отчитываться Национальному Собранию. «Однако политические вызовы, которые стоят перед страной, допускают временное сохранение нынешнего статуса этих структур. Такая необходимость обусловлена также политическими традициями, которые сложились в стране. Политическая система Армения всегда была вертикальной, независимо от того, в каком статусе находится первое лицо государства», - заключил Борис Навасардян.
Напомним, что на днях парламент в первом чтении уже принял проект реформы структуры Правительства, предполагающей ликвидацию пяти министерств.