2008 թվականի մարտի 1-2-ին հանրահավաքները ցրելու ժամանակ զոհերի ազգականներին եւ տուժածներին տրամադրվող փոխհատուցումները կարող են տարբեր լինել՝ սկսած դրամական միջոցների հատկացումից եւ ավարտած բնակարանների հատկացմամբ: Այս մասին ապրիլի 22-ին ԱԺ-ում ասաց Պետաիրավական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը՝ «2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետեւանքով տուժած քաղաքացիներին փոխհատուցում վճարելու մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ այս հարցով վերջնական որոշումը կընդունի կառավարությունը: «Ասվում էր, որ այս իրադարձությունների հետեւանքով տուժածների հիմնական մասը ոստիկաններ են: Խնդիր չկա, նրանք նույնպես մեր քաղաքացիներն են, եւ եթե պարզվի, որ տուժածների հիմնական մասը բաժին է ընկնում ոստիկաններին, ապա կառավարությունը ցանկացած դեպքում պետք է մտահոգվի նաեւ նրանց մասին»,- պարզաբանեց Գաբրիելյանը՝ պատասխանելով պատգամավորներից մեկի այն դիտարկմանը, որ տուժածների զգալի մասը կազմել են ոստիկանները, որոնք հատուկ տեխնիկայի սխալ կիրառման պատճառով մեծ մասամբ իրենք իրենց են վնաս հասցրել:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին իշխանություն-ընդդիմություն դիմակայության ժամանակ զոհվել են 8 ցուցարարներ եւ Ներքին զորքերի 2 ծառայող:
Նշենք, որ օրինագծով առաջարկվում է փոխհատուցում վճարել 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւանում հանրահավաքները ցրելիս Զոհվածների ընտանիքներին: Սակայն փոխհատուցում կստանան ոչ միայն զոհվածների հարազատները, այլեւ ծանր եւ միջին ծանրության վնասվածքներ ստացած քաղաքացիները:

Компенсации родственникам жертв и пострадавшим в ходе разгона митингов 1-2 марта 2008 года могут быть разными, начиная с выделения денежных средств и заканчивая предоставлением квартир. Об этом на заседании Национального Собрания Армении при обсуждении законопроекта «О выплате компенсаций гражданам, пострадавшим в результате событий 1-2 марта 2008 года в Ереване» заявил 22 апреля председатель постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам, депутат от правящего блока «Мой шаг» Сисак Габриелян, отвечая на вопросы депутатов.
При этом он отметил, что окончательное решение по данному вопросу будет приниматься Правительством. «Говорилось, что основная часть пострадавших в результате этих событий были полицейскими. Нет проблем, они тоже наши сограждане, и если окажется, что основная часть пострадавших приходится на полицейских, то Правительство, в любом случае, должно позаботится и о них», - пояснил Габриелян, отвечая на ремарку одного из депутатов о том, что существенную часть пострадавших составляли сотрудники Полиции, которые, в большинстве своем, из-за неправильного применения спецтехники сами нанесли себе увечья.
Напомним, что в ходе противостояния власть – оппозиция 1 марта 2008 года погибли 8 демонстрантов и 2 служащих Внутренних войск.
Отметим, что по представленному законопроекту предлагается выдать компенсации семьям жертв разгона митингов в Ереване 1-2 марта 2008 года. Однако компенсацию получат не только родственники погибших, но и граждане, которые получили тяжелые ранения, а также ранения средней тяжести.