2008 թվականի մարտի 1-2-ին հանրահավաքները ցրելու ժամանակ զոհերի ազգականներին եւ տուժածներին տրամադրվող փոխհատուցումները կարող են տարբեր լինել՝ սկսած դրամական միջոցների հատկացումից եւ ավարտած բնակարանների հատկացմամբ: Այս մասին ապրիլի 22-ին ԱԺ-ում ասաց Պետաիրավական հարցերի խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովի նախագահ, իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը՝ «2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձությունների հետեւանքով տուժած քաղաքացիներին փոխհատուցում վճարելու մասին» օրինագծի քննարկման ժամանակ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին:
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ այս հարցով վերջնական որոշումը կընդունի կառավարությունը: «Ասվում էր, որ այս իրադարձությունների հետեւանքով տուժածների հիմնական մասը ոստիկաններ են: Խնդիր չկա, նրանք նույնպես մեր քաղաքացիներն են, եւ եթե պարզվի, որ տուժածների հիմնական մասը բաժին է ընկնում ոստիկաններին, ապա կառավարությունը ցանկացած դեպքում պետք է մտահոգվի նաեւ նրանց մասին»,- պարզաբանեց Գաբրիելյանը՝ պատասխանելով պատգամավորներից մեկի այն դիտարկմանը, որ տուժածների զգալի մասը կազմել են ոստիկանները, որոնք հատուկ տեխնիկայի սխալ կիրառման պատճառով մեծ մասամբ իրենք իրենց են վնաս հասցրել:
Հիշեցնենք, որ 2008 թվականի մարտի 1-ին իշխանություն-ընդդիմություն դիմակայության ժամանակ զոհվել են 8 ցուցարարներ եւ Ներքին զորքերի 2 ծառայող:
Նշենք, որ օրինագծով առաջարկվում է փոխհատուցում վճարել 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւանում հանրահավաքները ցրելիս Զոհվածների ընտանիքներին: Սակայն փոխհատուցում կստանան ոչ միայն զոհվածների հարազատները, այլեւ ծանր եւ միջին ծանրության վնասվածքներ ստացած քաղաքացիները:

The compensations for the relatives of those who died during the dispersion of rallies on 1-2 March 2008 and those who were injured may vary, starting from the allocation of monetary funds and ending with the allocation of apartments. This is what Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly, deputy of the ruling My Step Alliance Sisak Gabrielyan said at the National Assembly today, responding to deputies’ questions during a discussion on the bill on paying compensations to citizens who were injured during the events that took place in Yerevan on 1-2 March 2008.
Moreover, he stated that the government will make the final decision on this. “It was stated that most of the injured were police officers. There is no problem because they are also citizens of our country, and if it turns out that most of the injured are police officers, the government has to be concerned about them in any case,” Gabrielyan said when one of the deputies said that most of the injured were police officers who had mainly been harmed because they had used the special equipment the wrong way.