«ConocoPhillips Exploration Azerbaijan LTD» ընկերությունը երկու ամսվա ընթացքում, մասնաճյուղը փակելու հետ կապված, կընդունի վարկատուների պահանջները»,- ասվում է ընկերության հայտարարությունում, տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս Ադրբեջանը»։
SOCAR ընկերությունը եւ «ConocoPhillips Exploration Azerbaijan LTD»-ն 2011 թվականին ստորագրել են հետազոտական համաձայնագիր Ադրբեջանի ցամաքում մինչհետախուզման գործունեության մասին։ Նախագծի նպատակը նոր հեռանկարային նավթագազային հանքերի հայտնաբերումն էր ցամաքում եւ աջակցության ցուցաբերումը ապագայում որոնողա-հետախուզական աշխատանքներում, ինչպես նաեւ դրական ազդեցությունը տարածաշրջանների սոցիալ-տնտեսական զարգացման վրա։
Ընդհանուր առմամբ, ConocoPhillips-ը ներկայում Ադրբեջանում նավթագազային պայմանագրերի մասնակից չի հանդիսանում։ Ընկերությունն ուներ 20 տոկոս բաժնեմաս Կասպիցի Զաֆար-Մաշալ հեռանկարային կառույցի մշակման գործում։ Նախագիծը փակվել է առաջին հետախուզական հորատանցքի հորատումից եւ նախագծի ExxonMobil օպերատորի՝ հետախուզական աշխատանքների շարունակումից հրաժարվելուց հետո։ ConocoPhillips-ը նաեւ Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարի բաժնետերն էր՝ 2,5 տոկոս մասնակցությամբ, որը 2015-ին վաճառեց CIECO ընկերությանը։

Компания «ConocoPhillips Exploration Azerbaijan LTD» закрывает филиал в Азербайджане.
«ConocoPhillips Exploration Azerbaijan LTD в связи с закрытие филиала в течение двух месяцев будет принимать претензии от кредиторов», - отмечается в объявлении компании, сообщает «Интерфакс Азербайджан».
Компания SOCAR и ConocoPhillips Exploration Azerbaijan LTD в июле 2011 года подписали исследовательское соглашение о доразведочной деятельности на сухопутной территории Азербайджана. Цель проекта заключалась в выявлении новых перспективных нефтегазовых месторождений на суше и оказание содействие в проведении в будущем поисково-разведочных работ, а также положительное воздействие на социально-экономическое развитие регионов.
В целом, ConocoPhillips в настоящее время не является участником нефтегазовых контрактов в Азербайджане. Компания имела 20% долевого участия в контракте на разработку перспективной структуры Зафар-Машал в азербайджанском секторе Каспия. Проект был закрыт после бурения первой разведочной скважины и отказа оператора проекта ExxonMobil, от продолжения разведочных работ. Также ConocoPhillips была акционером нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейан с долей участия 2,5%, которую в 2015 году продала компании CIECO.