Հայաստանի էկոնոմիկայի եւ էներգետիկայի նախարարությունների մասնագետների խումբը, որը գտնվում էր Ճապոնիայում, այս գիշեր վերադարձել է Հայաստան։ NEWS.am-ի թղթակցին այս մասին ասացին էներգետիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունից։
«Պատվիրակությունը բաղկացած էր 5 հոգուց, նրանք Երեւան ՋԷԿ-ի ներկայացուցիչներ էին, ովքեր մասնակցում էին ջերմային գազատուրբինների վերաբերյալ փետրվարի 24-ից մարտի 12-ը Ճապոնիայում տեղի ունեցող տեխնիկական դասընթացներին»,- ճշգրտեցին նախարարությունում։
Նշենք, որ NEWS.am-ի թղթակցի հետ ավելի վաղ ունեցած զրույցում Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը հայտնել էր, որ հայ մասնագետների գործուղման ժամկետն ավարտվել է, եւ նրանք Օսակայից ժամանելու են Տոկիո, ապա Մոսկվայով վերադառնալու են Երեւան:
Նշենք նաեւ, որ Ճապոնիայում տեղի ունեցած 9 մագնիտուդով երկրաշարժը հզոր ցունամի էր առաջ բերել` 10 մետր բարձրությամբ ալիքներով:
Երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Տոկիոյից 373 կմ դեպի հյուսիս-արեւելք, օջախը՝ 24 կմ խորության տակ: Զոհերի թիվն անցել է 5 հազարից, հազարավորներն անհետ կորած են համարվում, տարհանվել է մոտ 550 հազար մարդ:

Находившаяся в Японии группа специалистов министерств экономики и энергетики Армении этой ночью возвратилась в Ереван. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Министерства энергетики.
«Делегация состояла из 5 человек, это были представители Ереванской ТЭЦ, принимавшие участие в состоявшихся с 24 февраля по 12 марта технических курсах в Японии по тепловым газовым турбинам»,– уточнили в министерстве.
Отметим, ранее в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян сообщил, что срок командировки армянских специалистов закончился и они должны из Осако прибыть в Токио, затем через Москву вернуться в Ереван.
Напомним, что землетрясение магнитудой 9,0 произошло в Японии 11 марта, оно вызвало цунами высотой более десяти метров. Эпицентр землетрясения находился в 373 километрах северо-восточнее Токио, его очаг залегал на глубине 24 километра. Число жертв перевалило за 5000, тысячи считаются пропавшими без вести, эвакуировано около 550 тыс. человек. Вскоре в том же районе произошло еще несколько мощных подземных толчков магнитудой свыше 6,0.