Քննչական կոմիտեն բերման է ենթարկել Պոդմոսկովյեում ծեծկռտուքի 8-րդ մասնակցին, որի ժամանակ զոհվել է Գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին զինծառայող Նիկիտա Բելյանկինը: Այդ մասին ուրբաթ լրագրողներին հայտնել է Քննչական կոմիտեի պաշտոնական ներկայացուցիչ Սվետլանա Պետրենկոն, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հետաքննության արդյունքում բերման է ենթարկվել ութերորդ մասնակիցը: Ներկայումս նրա հետ անցկացվում են քննչական գործողություններ. առաջիկայում կորոշվի խափանման միջոցն ընտրելու հարցը»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Մոսկվայում Կրասնոգորսկի դատարանը կալանել էր ծեծկռտուքի յոթ մասնակիցներին: Ինչպես հայտնել են իրավապահ մարմիններում, դրա մասնակիցների թիվը կարող է հասնել 10-ի: «Արդեն ձերբակալված անձանցից մեկը մեղադրվում է սպանության մեջ (ՌԴ ՔՕ 105 հ.), մնացած յոթ մասնակիցները մեղադրվում են խուլիգանության մեջ (ՌԴ ՔՕ 213 հ.)»,-պարզաբանել է Պետրենկոն:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Քննչական մարմինը բացահայտել է ծեծկռտուքի բոլոր մասնակիցներին առանց բացառության: Նրանցից մի քանիսը հետախուզվում են: «Ռուս հետաքննիչները նաեւ համագործակցում են Հայաստանի իրավասու մարմինների հետ, որոնք հաստատել են անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրելու մտադրությունը: Հետաքննությունը կասկած չունի, որ մասնակիցներից եւ ոչ մեկը չի խուսափի քրեական պատասխանտվությունից»,-ասել է Պետրենկոն:
ԳՀՎ-ի նախկին հատուկ նշանակության սպա Նիկիտա Բելյանկինը փորձում էր բաժանել Կրասնոգորսկի շրջանում Նովոտուշինսկի փողոցի վրա գտնվող սրճարանում ծեծկռտուքի մեջ ներքաշված անձանց լույս հունիսի 2-ի գիշերը: Ծեծկռտուքի ընթացքում Բելյանկինը սպանվել է, եւս երկու տղամարդ ստացել են վնասվածքներ: Քննչական մարմինը հարուցել է սպանության, մարմնական վնասվածքներ հասցնելու եւ խուլիգանության մասին քրեական գործ, որի քննության վերջնաժամկետը նշանակվել է 2019 թվականի օգոստոսի 2-ը:

Следственный комитет задержал восьмого участника драки в Подмосковье, где погиб бывший военнослужащий ГРУ Никита Белянкин. Об этом сообщила журналистам официальный представитель СК Светлана Петренко в пятницу, передает ТАСС
«Следствием задержан восьмой подозреваемый. В настоящее время с ним проводятся следственные действия, в ближайшее время будет решен вопрос об избрании меры пресечения», - сказала она.
Ранее Красногорский суд Москвы отправил в СИЗО семерых участников драки. Как сообщали в правоохранительных органах, в ней могли участвовать порядка 10 человек. «Из числа уже задержанных следствием лиц одному из них вменяется убийство (105 УК РФ), остальным семерым фигурантам - хулиганство (213 УК РФ)», - уточнила Петренко.
Ранее также сообщалось, что СК установил всех без исключения участников драки. Несколько человек объявлены в розыск. «Российские следователи также взаимодействуют с компетентными органами Армении, которые подтвердили намерение оказать необходимую помощь. У следствия нет никаких сомнений в том, что ни один фигурант не уйдет от уголовной ответственности», - сказала Петренко.
Экс-спецназовец ГРУ Никита Белянкин пытался разнять дерущихся у кафе на Новотушинской улице в микрорайоне Путилково в Красногорском районе в ночь на 2 июня. В ходе драки Белянкин был убит, еще один мужчина получил ранения. СК возбудил дело об убийстве, причинении телесных повреждений и хулиганстве, срок следствия по которому установлен до 2 августа 2019 года.