Իտալիայի պետական պարտքը ընթացիկ տարվա ապրիլին հասել է պատմական առավելագույնին եւ սահմանել հերթական ռեկորդը՝ 2,373 տրիլիոն եվրո, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով երկրի Bankitalia կենտրոնական բանկին։
Մարտի համեմատ Իտալիայի պարտքը ավելացել է 14,8 մլրդ եվրոյով։ Դա տեղի է ունեցել նախ ի հաշիվ կենտրոնական պետական վարչակազմի ծախսերի բարձրացման, որոնք ավելացել են 13,9 մլրդ եվրոյով։
Սպառողների իրավունքների պաշտպանության Codacons առաջատար իտալական կազմակերպությունն այս առնչությամբ տեղեկացրել է, որ ներկայում երկրի յուրաքանչյուր քաղաքացուն բաժին է ընկնում ավելի քան 39 հազար եվրո պետական պարտք, այն դեպքում, երբ յուրաքանչյուր իտալական ընտանիքին՝ ավելի քան 93 հազար եվրո։ «Այս ամենը տեղի է ունենում ՀՆԱ կրճատման ֆոնին, ընդ որում՝ տնտեսական ցուցանիշներն ըստ տարբեր ճյուղերի՝ առեւտրից մինչեւ արդյունաբերություն, բացասական միտում են արձանագրում»,- նշվում է Codacons-ի հաղորդագրությունում։
Եվրոպական հանձնաժողովը հունիսի 5-ին պաշտոնապես տեղեկացրել է, որ հիմնավորված է համարում իրավիճակի շտկմանն ուղղված ընթացակարգերը՝ Իտալիայի չափազանց բարձր պետական պարտքի հետ կապված։ Համապատասխան տեղեկությունն ուղարկվել է Հռոմ, մինչեւ հունիսի 20-ը Իտալիայի կառավարությունը պետք է պատասխան ուղարկի ԵՀ-ին այս հարցի վերաբերյալ։
Այսպես կոչված բյուջեի չափից ավելի դեֆիցիտի ընթացակարգը (EDP) ԵՄ երկրի համար բյուջեի դեֆիցիտի եւ/կամ պետպարտքի նորմալ դինամիկայի վերադարձնելու ծրագրի մշակումն է, որոնք չպետք է գերազանցեն ՀՆԱ, որոնք չպետք է գերազանցեն ՀՆԱ 3 տոկոսն ու ՀՆԱ 60 տոկոսը համապատասխանաբար։ Նորմալացման ծրագրի խախտման համար կարող են կիրառվել պատժամիջոցներ ՀՆԱ 0,2 տոկոսի չափով։

The size of the state debt of Italy in April of this year broke another record and reached a historic high of 2.373 trillion euros.
Compared with March, Italy’s sovereign debt grew by 14.8 billion euros. This was primarily due to increased costs of the central state administration, which increased by 13.9 billion euros.
The leading Italian consumer protection organization, Codacons, reported in this regard that currently there are over 39 thousand euros of state debt for every c
itizen of the country, while for every Italian family there are over 93 thousand euros. "All this is happening against the background of a decline in GDP, while economic indicators in various sectors - from trade to industry - register a negative trend," the Codacons report says.
On June 5, the European Commission officially informed that it considers justified the introduction of a procedure for correcting the situation with Italy’s excessively high government debt. The corresponding message was sent to Rome, until June 20, the Italian government should send an answer on this matter to the EC.
The so-called Excessive Budget Deficit Procedure (EDP) is the process of developing a program for an EU country to return to normal dynamics and levels of budget deficit and / or public debt indicators, which should not exceed 3% of GDP and 60% of GDP, respectively. For violation of the program of normalization, sanctions in the amount of 0.2% of GDP may be imposed on the country.