ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի կոմիտեն ընդունել էր որոշում, որն առաջարկել էր ֆրանսիացի պատվիրակը, որում ասվում է, որ ղարաբաղյան հարցը պետք է լուծվի բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով, երեք հավասար սկզբունքների՝ ուժի կամ ուժ կիրառելու սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։ Այս մասին Հայաստանի Ազգային ժողովում հուլիսի 10-ի մամուլի ասուլիսում ասաց ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար, կառավարող «Իմ քայլը» կուսակցության պատգամավոր Հայկ Կոնջորյանը՝ ամփոփելով դրա աշխատանքի արդյունքները ԵԽԽՎ ամառային խորհրդաժողովում, որը տեղի ունեցավ Լյուքսեմբուրգում հուլիսի 4-8-ը։
Բացի այդ, նրա խոսքով՝՝ հայկական պատվիրակությունը կարողացավ կանխել հակահայկական ձեւակերպումների ներառումը բանաձեւերից մեկում։ «ԵԱՀԿ ԽՎ քաղաքական կոմիտեն քննարկում էր բանաձեւի նախագիծը, որն առաջարկել էր իռլանդացի պատգամավորը։ Դրանում տարբեր պատճառներով տեղ էին գտել որոշ հակահայկական դրույթներ։ Եվ այն պետք էր քննարկել հանձնաժողովում եւ քվեարկել։ Բնականաբար, մենք հասկանում ենք, որ այդ ամենը չէր կարող տեղի ունենալ առանց Ադրբեջանի ակտիվ միջամտության։ Այն պահից, երբ իմացանք, որ նման բանաձեւի նախագիծ գոյություն ունի, սկսեցինք աշխատել խորհրդարանական դիվանագիտության բոլոր խողովակներով, որպեսզի բացառենք բոլոր հակահայկական ձեւակերպումները։ Մասնավորապես, բանաձեւի նախագծում կային այսպես կոչված «Ադրբեջանի 7 շրջանները»։ Մեր պատվիրակությունն իր ակտիվ ջանքերով այնպես արեց, որպեսզի այդ ձեւակերպումը չարաբաստիկ 7 շրջանների մասին հանվի, եւ այն չլինի ԵԱՀԿ ԽՎ բանաձեւում»,- ասաց Կոնջորյանը։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանը մշտապես փորձում է բանակցային գործընթացը դուրս բերել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափից եւ ջանում է օգտագործել բոլոր պլատֆորմները, որոնք նրանց միակողմանի բառապաշարը դարձնում են քննարկման առարկա միջազգային հանրությունում։ Այս առնչությամբ Հայկ Կոնջորյանը բավական կարեւոր համարեց, որ իրենք կարողացել են հաստատել ԵԱՀԿ ԽՎ մակարդակով, որ միակ լեգիտիմ կառույցը, որը զբաղվում է ղարաբաղյան հարցով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է, եւ որ խնդիրը պետք է լուծվի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների հավասար կիրառմամբ։

Комитет по политическим вопросам Парламентской ассамблеи ОБСЕ принял положение, предложенное французским делегатом, в котором говорится о том, что карабахский вопрос должен быть решен исключительно в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ на основе трех равных принципов: неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности и права наций на самоопределение. Об этом на пресс-конференции в Национальном Собрании Армении 10 июля заявил глава армянской делегации в Парламентской ассамблее ОБСЕ, депутат от правящего блока «Мой шаг» Айк Конджорян, подводя итоги ее работы в ходе летней сессии ПАСЕ, прошедшей в Люксембурге с 4 по 8 июля.
Помимо этого, по его словам, армянская делегация смогла предотвратить включение антиармянских формулировок в одну из резолюций. «Политический комитет ПА ОБСЕ обсуждал проект резолюции, предложенный ирландским депутатом. В нем по разным причинам нашли место некоторые антиармянские положения. И ее надо было обсудить в комиссии и проголосовать. Естественно, мы понимаем, что все это не могло произойти без активного вмешательства Азербайджана. С того момента, как мы узнали, что проект такой резолюции имеет место быть, начали работать по всем каналам парламентской дипломатии, чтобы исключить все антиармянские формулировки. В частности, в проекте резолюции содержались так называемые «7 регионов Азербайджана». Наша делегация своими активными усилиями сделала так, чтобы эта формулировка о пресловутых 7 районах была изъята, и ее не было в резолюции ПА ОБСЕ», - сказал  Конджорян.
Он отметил, что Азербайджан постоянно пытается вывести переговорный процесс из формата Минской группы ОБСЕ и старается использовать все платформы, которые делают их однобокий лексикон предметом обсуждения в международном сообществе. В этой связи Айк Конджорян посчитал весьма важным, что они смогли подтвердить на уровне ПА ОБСЕ, что единственной легитимной структурой, занимающейся карабахским вопросом, является сопредседательство Минской группы ОБСЕ, и что проблема должна решаться на равном применении принципов Хельсинкского заключительного акта.