Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը հետեւում է հայկական մամուլին եւ երկրում ստեղծված իրավիճակին: Այս խոստովանությունը դիվանագետն արել է մարտի 23-ի Երեւանում կայացած ասուլիսում:
Ողջունելով լարվածության թուլացմանը միտված գործընթացները` դեսպանը միաժամանակ նկատել է, որ «Հայաստանը պետք է ինքը գործի, իսկ ԱՄՆ-ը որեւէ դեր չպետք է խաղա երկրի ներքաղաքական կյանքում»: «Բայց մենք հետեւում ենք գործընթացներին»,- հավելել է դեսպանը:
Անդրադառնալով 2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի համար դատապարտված անձանց, դիվանագետը ողջունել է իշխանությունների հայտարարած համաներումը: Խոսելով քաղաքացիական հասարակության դերի մասին, դիվանագետ նշել է, որ քաղաքացիական հասարակությունը ձեւավորվել է ավելի վաղ, քան հանրապետությունն անկախություն է ստացել:
«ԱՄՆ-ը, իր հերթին, մտադիր է նպաստել Հայաստանի ժողովրդավարական եւ տնտեսական զարգացմանը»,- ասել է Յովանովիչը:

U.S. Ambassador Marie Yovanovitch is closely monitoring publications in the Armenian press and situation in the country, she told the journalists on Wednesday.
Welcoming the processes aimed at reducing tension the Ambassador noted “Armenia must act itself, whereas U.S. should not play any role in country’s domestic political developments. “But we are following the process,” she added.
As regards U.S. position on persons involved in the March 1, 2008 events the diplomat welcomed the amnesty declared by the Armenian authorities. Ambassador Yovanovitch stressed civil society had been formed in the country earlier than the republic gained independence.
Yovanovitch noted that no government can provide a solution to existing problems without public support. “The U.S., in its turn, is determined to promote democratic and economic development in Armenia,” she resumed.