ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմն ընթացիկ ֆինանսական տարվա ընթացքում ցանկանում է կրճատել օտարերկրյա պետություններին հատկացվող օգնության ծավալը 4.3 մլրդ դոլարով: Այդ մասին գրում է Politico թերթը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին:
Պարբերականի տվյալներով՝ Սպիտակ տան համապատասխան վարչությունը կդիմի ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին՝ խնդրելով չեղարկել ավելի վաղ օրենսդիրների կողմից ընդունված որոշումը USAID-ին 2.3 մլրդ դոլարի եւ Պետդեպարտամենտին 2 մլրդ դոլարի չափով հատկացումների շուրջ: Այդ միջոցներից 787 մլն դոլարը պետք է ծախսվեր ՄԱԿ-ի շրջանակներում միջազգային խաղաղապահական գործունեության համար, 522 միլիոնը՝ այդ կազմակերպության ընդհանուր ֆինանսավորման, եւս 364 միլիոն դոլարը՝ ՄԱԿ-ի հումանիտար եւ իրավապաշտպան ծրագրերի համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Ես գտնում եմ, որ գոյություն ունի երկկուսակցական, լայն տարածում ունեցող հասկացողություն, որ այդ միջոցներն անհրաժեշտ են ԱՄՆ-ի համաշխարհային առաջնորդությունն եւ ամերիկացիների անվտանգությունն ապահովելու համար: Այդ ընթացքում միջոցները կսառեցվեն եւ անհասանելի կլինեն մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը՝ 2019 թվականի ֆինանսական տարվա ավարտը, որից հետո դրանք օգտագործելու թույլտվության ժամկետը կսպառվի: Ընդ որում՝ ներկայումս Կոնգրեսի երկու պալատները գտնվում են ամառային արձակուրդում եւ կվերսկսեն իրենց գործունեությունը միայն սեպտեմբերի երկրորդ շաբաթից:
Politico-ի տեղեկություններով՝ մի շարք օրենսդիրներ երկու կուսակցություններից արդեն կոչ են արել Սպիտակ տանը հրաժարվել այդ գաղափարից:
«Ես գտնում եմ, որ գոյություն ունի երկկուսակցական, լայն տարածում ունեցող հասկացողություն, որ այդ միջոդներն անհրաժեշտ են ԱՄՆ-ի համաշխարհային առաջնորդությունն եւ ամերիկացիների անվտանգությունն ապահովելու համար»,-թերթը մեջբերում է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատից Նիթա Լոուի (Նյու Յորք նահանգից դեմոկրատ) խոսքերը:
2018 թվականին ամերիկյան վարչակազմը ծրագրել էր այդօրինակ քայլ, սակայն վերջնարդյունքում հրաժարվել դրանից՝ բախվելով դեմոկրատների եւ հանրապետականների քննադատությանը, նշում է Politico-ն:
Օգոստոսի սկզբին CNN հեռուստաալիքը հաղորդել էր, որ ԱՄՆ-ի վարչակազմը սառեցրել է 2-4 մլրդ դոլար, որոնք հատկացվել էին USAID-ին եւ Պետդեպին միջազգային կազմակերպություններն ու խաղաղապահ առաքելությունները, թմրանյութերի դեմ պայքարը, առողջապահության ոլորտը ֆինանսավորելու, ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետությունների զինված ուժերին աջակցելու նպատակով: Այդ որոշումն ընդունվել էր հատկացված ֆոնդերում ստուգումներ անցկացնելու համար: Օգոստոսի 10-ին Politico-ն տեղեկացրել էր, որ միջոցները կրկին արգելափակվել են:

Администрация президента США Дональда Трампа в текущем финансовом году хочет на $4,3 млрд сократить объем помощи, предоставляемой иностранным государствам, в том числе по линии ООН. Об этом сообщила со ссылкой на источники газета Politico.
По ее данным, Административно-бюджетное управления Белого дома намерено обратиться в Конгресс США с просьбой отменить принятое ранее законодателями решение о выделении на эти цели $2,3 млрд Агентству США по международному развитию (USAID) и $2 млрд Госдепартаменту. Из этих средств $787 млн должны были быть потрачены на международную миротворческую деятельность в рамках ООН, $522 млн - на общее финансирование этой организации, еще $364 млн - на финансирование гуманитарных и правозащитных программ ООН, передает ТАСС
Как отмечает издание, соответствующий запрос может быть направлен в Конгресс в начале следующей недели, после чего у законодателей будет 45 дней на то, чтобы его одобрить или отклонить. В течение этого времени средства будут заморожены, таким образом они окажутся недоступны вплоть до 30 сентября - даты окончания 2019 финансового года, после чего срок действия разрешения на их использования истечет. При этом в данный момент обе палаты Конгресса находятся на летних каникулах и возобновят свою деятельность только со второй недели сентября.
По информации Politico, ряд законодателей от обеих партий уже призвали Белый дом отказаться этой идеи.
«Я считаю, что существует двухпартийное, широко распространенное понимание того, что эти средства необходимы для глобального лидерства США и обеспечения безопасности американцев», - приводит газета слова председателя комитета по ассигнованиям Палаты представителей Конгресса США Ниты Лоуи (демократ от штата Нью-Йорк).
В 2018 году американская администрация планировала аналогичный шаг, однако в конечном итоге отказалась от него, столкнувшись с критикой как со стороны демократов, так и со стороны республиканцев, отмечает Politico.
В начале августа телекомпания CNN сообщала, что администрация США заморозила от $2 млрд до $4 млрд, выделенных USAID и Госдепу на финансирование международных организаций и миротворческих миссий, борьбу с наркотиками, здравоохранение, помощь в развитии, а также содействие вооруженным силам иностранных государств, «помощь государствам в Европе, Евразии и Центральной Азии». Это было сделано для проведения ревизии выделенных фондов. 10 августа Politico сообщила, что средства вновь были разблокированы.