Գերմանիայի սահմանադրության պահպանման դաշնային գերատեսչության նախկին ղեկավար Հանս-Գեորգ Մասենին կարող են վտարել Քրիստոնյա-դեմոկրատական միությունից (ՔԴՄ), հաղորդում է DW-ը:
Այս մասին հայտարարել է կուսակցության ղեկավար Աննեգրետ Կրամպ-Կարրենբաուերը:
Կրամպ-Կարրենբաուերի խոսքով՝ կուսակցության ցանկացած անդամ սեփական կարծիքն արտահայտելու իրավունք ունի, սակայն այլ կուսակցություն հիմնելու փորձը «անդրդվելի հակազդեցության է բախվում»:
Հանս-Գեորգ Մասենն ակտիվորեն մասնակցում է ՔԴՄ-ի այսպես կոչված «Միություն արժեքների համար» աջ թեւի գործունեությանը: Նա դեպի Գերմանիա ներգաղթյալների հոսքի սահմանափակման կոչեր է անում:
2018թ. սեպտեմբերին Մասենը քննադատության արժանացավ: Պատճառը սաքսոնական Հեմնից քաղաքից «չապացուցված» տեսագրության մասին նրա խոսքերն էին: Այդ քաղաքում դրանից շաբաթներ առաջ 35-ամյա քաղաքացի էր սպանվել: Տեսագրության մեջ երեւում էր՝ ինչպես են գերմանացիները հետապնդում սեւամորթ օտարերկրացիներին: Մասենը պնդում էր, որ խոսքը «նպատակաուղղված ապատեղեկատվության մասին է՝ Հեմնիցում տեղի ունեցած սպանությունից հանրությանը շեղելու համար»: Սակայն ավելի ուշ նա բացատրել է, որ չի վիճարկում տեսագրության իրական լինելը, եւ որ իրեն «սխալ են հասկացել»:
Բացի այդ, Մասենը տարբեր երկրների հատուկ ծառայությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ «Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ձախ ծայրահեղական որոշ ուժեր», որոնք ավելի վաղ դեմ են հանդես եկել ՔԴՄ-ի հետ կառավարական կոալիցիա ստեղծելուն, Հեմնիցի իրադարձությունների մասին իր խոսքերը լավ առիթ են համարել կուսակցության պառակտման համար:

Бывший председатель Федерального ведомства по охране конституции Германии Ханс-Георг Масен может быть исключен из Христианско-демократического союза (ХДС). У Масена нет той позиции, «которая по-настоящему связывала бы его с ХДС», заявила председатель партии Аннегрет Крамп-Карренбауэр  в интервью изданиям медиагруппы Funke, сообщает DW.
Любой член партии вправе высказать свое мнение, но попытка создать совершенно иную партию «натолкнется на мое непреклонное противодействие», отметила Крамп-Карренбауэр.
Масен активно участвует в деятельности правого крыла ХДС - так называемого «Союза за ценности». В его программном документе содержится в числе прочего призыв к последовательному ограничению притока мигрантов в Германию.
В сентябре 2018 года Ханс-Георг Масен попал под шквал критики. Поводом стали его слова о «недоказанной подлинности» видеозаписи из саксонского города Хемниц, где несколькими неделями ранее был убит 35-летний гражданин ФРГ. На видеозаписи видно, как несколько немцев гонятся за темнокожими иностранцами. Глава Федерального ведомства по охране конституции утверждал, что речь идет о «целенаправленной дезинформации, чтобы отвлечь общественность от убийства в Хемнице» гражданина ФРГ, но позже объяснил, что не оспаривает подлинность видео и его «неправильно поняли».
Кроме того, на встрече руководителей спецслужб разных стран Масен заявил, что некие «леворадикальные силы в Социал-демократической партии Германии (СДПГ)», ранее выступавшие против создания правительственной коалиции с блоком ХДС/ХСС, якобы посчитали его высказывания о событиях в Хемнице хорошим поводом для ее развала.
В ноябре Ханс-Георг Масен был отправлен в отставку. Руководство спецслужбой перешло к Томасу Хальденвангу.