Հայաստանում իշխանությունն ընկալվում է որպես տարերային աղետ։ Ապրիլի 6-ին նման տեսակետ հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհհաննիսյանը «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած «Հարյուր հարց եւ պատասխան» շարքի քննարկման ժամանակ։
Պատասխանելով իշխանական շարքերը լքած քաղաքական գործիչների՝ նախկին համախոհներից ազատվելու եւ իշխանություն լինելու դաջվածքը «լվանալու» մասին հարցին՝ Հովհհանիսյանը նշեց, որ խնդիրը «պիտակի» մեջ չէ, այլ իշխանությունների հանդեպ ժողովրդի վերաբերմունքի՝ ընդհանրապես։
Ինչպես նկատեց ՀՅԴ ներկայացուցիչը, Դաշնակցությունը չի թաքցնում եւ չի ամաչում մի ժամանակ կոալիցիայի անդամ լինելու փաստի համար։
«Դա փորձ էր»,- նշեց Հովհաննիսյանը՝ ավելացնելով, որ իշխանությանը մոտ լինելով՝ հեշտ է փորձել շտկել երկրում գոյություն ունեցող սխալները եւ լուծել խնդիրները։ «Ինչ-որ բան հաջողվեց»,- ասաց պատգամավորը՝ որպես հաջողություն նշելով Սահմանադրության մեջ կատարված փոփոխությունները։
Պատգամավորը նաեւ նկատեց, որ նրանք, ովքեր փորձում են ջնջել երբեւէ ունեցած իշխանական պիտակը, այսօր ասում են ոչ այն, ինչ առաջ։ Նման բան, կարծում է Հովհաննիսյանը, չի կարող ասվել ՀՅԴ-ի մասին։
Նշենք, որ ՀՅԴ-ն, 1998-2009 թվականներին գտնվելով իշխող կոալիցիայի կազմում, հետագայում՝ ի նշան հայ-թուրքական մերձեցման դեմ բողոքի՝ դուրս էր եկել կոալիցիայից։

YEREVAN. - Power is considered a natural disaster in Armenia, said Armenian MP, head of the ARF Dashnaktsutyun at discussions organized on Wednesday by Armenia Civilitas Foundation.
Asked about politicians who want to distance themselves from their former colleagues, Vahan Hovhannisyan stressed the main problem is people’s attitude to power in general. The ARFD member noted there is a tendency not to meet demands of the leadership by evading military service and non-payment of taxes. Hovhannisyan said that the ARF Dashnaktsutyun is neither hiding nor ashamed of being a part of ruling coalition in the past.
“It can be considered an experience,” Hovhannisyan said adding that it is easier to try to correct mistakes and solve problems being closer to power.
Talking about successful projects, he pointed out amendments to country’s legislation.
The MP deems those who are trying to distance themselves from being in power, are speaking different things nowadays. However, this does not refer to the representatives of ARFD. Hovhannisyan intends to publish a collection of statements made by his party colleagues on various issues in different periods, to avoid any doubts.
“You will see there are no changes in our position. Difference may be observed in details,” said Hovhannisyan.
ARFD joined the ruling coalition from 1998 to 2009 but then left the ruling camp in protest against attempts of Armenia-Turkey reconciliation.