Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին խոստովանել է, որ շատ բան է սովորել պատմության հայտնի դեմքերից:
«Իմ ոգեշնչման աղբյուրը շատերն են: Իմ ակադեմիական փորձից կարող եմ ասել, որ դա Բուրգետ Ալին է, ով, փրկվելով հոլոքոսթից, միջազգային դատարանի փայլուն դատավոր, ԱՄՆ-ում մարդու իրավունքների պաշտպան դարձավ»,- ասել է նա:
Սահակաշվիլին ասել է, թե շատ բան է սովորել այլ պատմական դեմքերից` թուրքական պետության հիմնադիր Աթաթուրքից, Իսրայելի եւ Սինգապուրի հիմնադիրներից, երիտասարդ ժողովրդավարությունների հիմնադիրներից` որպես օրինակ նշելով Էստոնիան:

Президент Грузии Михаил Саакашвили, признался, что многому научился у мировых известных истории лидеров.
«Источником моего вдохновения являются многие люди. По моему академическому опыту, это Бургет Али, который спасся от Холокоста, блестящий судья международного суда, борец за права человека в США», - заявил президент Грузии в интервью CNBC.
По его словам, он многому научился и у других исторических фигур – основателя турецкого государства Ататюрка, основателей Израиля и Сингапура, а также основателей молодых демократий, примером чего Саакашвили назвал Эстонию.