Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը Բրյուսել կատարած այցի շրջանակում դեկտեմբերի 5-ին և 6-ին հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի Արդարադատության և սպառողների տնօրինության գլխավոր տնօրեն Թինա Աստոլային, հայտնում են ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նախարարը գոհունակություն է հայտնել հանդիպման համար, կարևորել արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների տեսլականը ևս մեկ անգամ քննարկելու հնարավորությունը և վերահաստատել է Եվրոպական միության հետ համագործակցությունը խորացնելու և բարեփոխումներն օր առաջ իրականացնելու հանձնառությունը:
Ռուստամ Բադասյանը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է վերջին շրջանում մշակված ոլորտային 4 ռազմավարությունների մանրամասները, որոնք վերաբերել են դատաիրավական բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտների բարեփոխումներին, ինչպես նաև մշակման փուլում գտնվող Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության նախագծին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև ԵՄ-Հայաստան ռազմավարական քաղաքականության երկխոսության շրջանակում իրականացվող միջոցառումների ուղղությունները, որոնք վերաբերել են դատական համակարգում անկախության, հաշվետվողականության ամրապնդմանը, Հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծմանը և այլ հարցերի:
Այցի շրջանակում նախարարը հանդիպել է նաև Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման շուրջ բանակցությունների գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովային, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին և Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության արևելյան հարևանության հարցերով տնօրեն Լոուրենս Մերեդիթին: Վերջինի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արդարադատության ոլորտում ԵՄ աջակցության ուղղություններն ու ժամկետները։ Առանձին անդրադարձ է եղել Ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների Կառավարության տեսլականին։ Լոուրենս Մերիդիթը շեշտել է ԵՄ պատրաստակամությունը աջակցելու Ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումներին՝ այլ գործընկերների հետ համագործակցության շրջանակում։

During his visit to Brussels, Minister of Justice of Armenia Rustam Badasyan on Thursday and Friday met with Director-General of the Directorate for Justice and Consumers of the European Commission Tina Astola, reports the Department of Information and Public Relations of the Ministry of Justice of Armenia.
The justice minister expressed satisfaction with the meeting, attached importance to the opportunity to discuss the vision for reforms in the justice sector once again and reaffirmed the commitment to deepen cooperation with the European Union and implement reforms as soon as possible.
During the meeting, Rustam Badasyan provided details about the four sector-specific strategies that were recently developed and discussed the directions for measures that are being implemented within the scope of the EU-Armenia Strategic Policy and concern independence of the judiciary, strengthening of accountability, the creation of an Anti-Corruption Court and more.
During the visit, the minister also met with Deputy Director-General for Neighborhood and Enlargement Negotiations of the European Commission Katarina Maternova; Head of Unit of Armenia, Azerbaijan, Belarus and Eastern Partnership of the Directorate General for Neighborhood and Enlargement Negotiations of the European Commission Vassilis Maragos and Director for Neighborhood East of the Directorate General for Neighborhood and Enlargement Negotiations of the European Commission Lawrence Meredith.